Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Pyrotechnika do národního parku nepatří, při výletu na hory ji nechte doma

23. 12. 2022

page.Name
Asi není třeba nikoho příliš přesvědčovat, že zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje také mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města v tichu přírody. Pyrotechnika však, i když krátkodobě, přesto ale významně rovněž zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší. Faktem ale je, že se různé petardy a „ohňostroje“ staly součástí oslav přelomu roku.

V létě 2017 však vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků zakazuje. Zákaz platí pouze na území národního parku, nikoliv na území jeho ochranného pásma. Koncem roku také stoupá četnost dalšího negativního jevu, a to vypouštění tak zvaných „létajících lampionů štěstí“.

I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch. Důvodem je zejména šíření odpadu a riziko vzniku požárů. Správa Krkonošského národního parku apeluje na návštěvníky i místní obyvatele, aby zábavní pyrotechniku ​​vůbec nepoužívali. "Pokud chcete slavit advent, Mikuláše či Vánoce v Krkonoších, nevozte s sebou žádné petardy," vyzývají zástupci Správy KRNAP.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Správa KRNAP