Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Stromům ve vrchlabském zámeckém parku se dostává odborné péče

1. 12. 2022

page.Name
Neodmyslitelnou součástí areálu zámku ve Vrchlabí je již od poloviny 16. století přilehlý zámecký park. Přírodně krajinářskou podobu, kterou známe ze současnosti, si zachovává více než 150 let. V dnešní době však musí parková zeleň odolávat extrémním klimatickým výkyvům, tlaku hmyzích škůdců, houbových chorob, psí moči či vandalismu návštěvníků.

Správa Krkonošského národního parku coby správce vrchlabského zámeckého parku po dvaceti letech od poslední velké rekonstrukce zeleně dokázala získat potřebné finanční prostředky na zajištění odpovídající odborné péče o stromy. Letos si pozorný návštěvník parku mohl všimnout, že došlo k profesionálnímu arboristickému ošetření všech vzrostlých stromů. Mladým stromům byl zajištěn výchovný řez, který dává předpoklady vytvoření zdravé a funkční koruny v dospělosti stromu. Udržovacími řezy byly odstraněny suché, zlomené či jinak nevhodné větve z korun dospělých stromů,“ přiblížil Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP.

U největších stromů došlo ke kontrole a novým instalacím bezpečnostních vazeb, jež zajistí strom, u něhož existuje riziko vylomení velkých větví. Obvodovými a lokálními redukcemi byla zajištěna stabilita například dubů či akátů rostoucích v blízkosti náměstí T. G. Masaryka. Ošetřeno bylo přes 680 stromů. Od konce listopadu probíhá méně populární, avšak nutné kácení vybraných nebezpečných dřevin.

Vzhledem k velkému množství návštěvníků využívajících prostor parku k procházkám, venčení domácích mazlíčků či pouhému zkrácení cesty do práce si správce zeleně nemůže dovolit podcenit tak zvanou provozní bezpečnost dřevin. Na základě doporučení odborných dendrologických posudků nyní dochází k pokácení stromů suchých, neperspektivních napadených chorobami a škůdci, kde hrozí reálné riziko selhání stromu a není jiná možnost jeho zachování.

„Suchý strom pozná každý návštěvník. Značně ztížená situace je u stromů v případě napadení kořenového systému dřevokaznými houbami. Takový problém může být často odhalen až poté, co daný druh houby vytváří plodnice, které však prozrazují již pokročilou fázi napadení a velmi často tedy nutnost kácení. Z takového důvodu dochází ke kácení vybraných stromů v našem zámeckém parku, ačkoliv se mohou zdát stromy na první pohled zdravé, vitální,“ uvedl mluvčí.

Samostatnou kapitolou je skupinka starých mohutných buků rostoucích ve východním rohu parku u východu směrem k poště v Krkonošské ulici. Buky ztrácejí na své vitalitě již několik posledních let a Správa KRNAP je nechává často odborně ošetřit. Stav buků se však neustále zhoršoval. Odborníky z Mendelovy univerzity v Brně bylo na bucích identifikováno napadeným patogenem z rodu Phytophthora a zároveň napadení kůrovcem.

Vzhledem k tomu ochránit ostatní buky v celém parku a zamezit dalšímu šíření patogenu i kůrovce bylo navrženo pokácet napadeného jedince. O budoucnosti stromů v zámeckém parku se však není nutné bát, na podzim roku 2023 dojde k výsadbě nové generace stromů, která nahradí stromy pokácené.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Vrchlabí žije