Středa

31. května 2023

Nyní

11°

Zítra

10°

Svátek má

Studentky z Poděbrad podpořily rezervaci velkých kopytníků prodejem rostlin

30. 12. 2022

page.Name
Finanční sbírku pro rezervaci velkých kopytníků uspořádaly v letošním roce studentky Hotelové školy Poděbrady. „Jde o středoškolské studentky druhého a třetího ročníku zapojené do projektu Cena Vévody z Edinburghu (DOFE), kde se mimo jiné také zabývají environmentálním vzděláváním,“ vysvětlil Karel Novák, vedoucí vychovatel Domova mládeže Hotelové školy Poděbrady.

Pod jeho vedením se studentky začaly věnovat pěstitelství. „Přesazovali jsme rostlinky rýmovníku a tlustice a po celý rok jsme jim dopřávali péči v podobě pravidelného zalévání. Mimo to jsme také barevně pomalovali kelímky od jogurtu, aby měly rostlinky veselejší prostředí pro růst,“ přiblížila studentka třetího ročníku Veronika Skalická.

V rámci dobrovolných aktivit souvisejících s Cenou Vévody z Edinburghu studentky s vypěstovanými rostlinami dále pracovaly. „Návštěvníci školního School Food Festu, který se konal v červnu, si tak mohli naše rostlinky zakoupit a podpořit také rezervaci zubrů v Milovicích. Akce byla velmi úspěšná a pro zubry se nám podařilo vybrat krásných dva tisíce korun,“ prozradila Skalická. Pokojové rostliny přitom studentky nekupovaly, řízky pokojových rostlin dostaly nebo si je přivezly z domova, hlína pocházela z kompostéru, kelímky byly recyklované. Při projektu studentky mohou využít prvky praktické ekologie.

„S Cenou Vévody z Edinburghu naše Hotelová škola spolupracuje již přes dvacet let. Zapojili jsme se, protože věříme, že motivovat mladé lidi k smysluplnému trávení volného času má smysl,“ poznamenal Novák, který letos inicioval právě podporu rezervace velkých kopytníků. Spolu s ním pak část studentek před koncem roku absolvovala exkurzi v milovické rezervaci.

Podobná podpora je pro rezervaci velmi důležitá. „Chtěl bych studentům i panu vedoucímu vychovateli velmi poděkovat za podporu naší rezervace. Příroda v bývalém vojenském prostoru ukazuje, jak je potřeba obnovit, pokud dá člověk šanci. Finanční prostředky využíváme především na odklízení škod, které člověk v krajině způsobil, ať už jde o odstraňování černých skládek, různých zbytků po činnosti armády, invazních rostlin nebo křovin expandujících v důsledku změn klimatu a zamoření krajiny dusíkem,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti. Česká krajina.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina