Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Výzva k řešení energetické krize pomocí úspor energie a obnovitelných zdrojů

14. 12. 2022

page.Name
Podpora navýšení evropského cíle pro podíl obnovitelných zdrojů a energetických úspor v právě probíhajících jednáních na úrovni Evropské unie. Urychlený rozvoj právě v těchto oblastech a větší míra evropské spolupráce a koordinace v oblasti energetické politiky v Evropě je podle ekologických organizací cestou ze současné energetické a klimatické krize.

K tomu včera ekologické organizace vyzvaly v otevřeném dopise ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu s tím, že to mimo jiné vyplývá ze závěrů nedávno proběhlé odborné konference Udržitelně a dostupně: energetická bezpečnost v čase transformace, která se objevila v Senátu. Rozvoj obnovitelných zdrojů a energetických úspor doporučuje také nová analýza Mezinárodní energetické agentury.

Navýšení cílů pro obnovitelné zdroje a energetické úspory navrhla Evropská komise v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Opatření jsou součástí evropských návrhů RePowerEU, která má pomoci ukončit závislost na dovozu fosilních paliv z Ruska, a navazují tak na legislativní období Fit for 55, které jsou nyní předmětem vyjednávání v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Česká republika v probíhajícím trialogu mezi členskými státy, Europarlamentem a Evropskou komisí podporuje snížení ambicí v oblasti obnovitelné energie pod úrovní návrhu Komise RePowerEU, a proto v dopise organizace vyzývající ministra Síkelu, aby podpořil energetické cíle minimálně na 45 procent, tím snížil evropskou závislost na fosilních palivech a přispěl k energetické bezpečnosti. Navýšení cílů pro obnovitelné zdroje ze 40 na 45 procent by pak vedlo ke snížení dovozu plynu do EU na polovinu a ušetřilo dalších přibližně 43 miliard eur .

Větrné a solární elektrárny vyrobily od začátku války na Ukrajině čtvrtinu elektřiny v EU, což od února 2022 zabránilo dovozu plynu v hodnotě 11 miliard eur. Díky úsporám energií by podle ekologických organizací mohla Evropská unie do roku 2030 ušetřit přibližně 38 miliard eur za dovoz fosilních paliv a zároveň jsou úspory nejjednodušším způsobem, jak bojovat s energetickou chudobou.

Ekologické organizace se rovněž domnívají, že je také potřeba podpořit zjednodušení povolovacích řízení pro stavbu obnovitelných zdrojů energie a zajistit, aby tyto procesy mohli zapojit místní občané a komunity. V České republice se totiž výstavba obnovitelných zdrojů v uplynulém desetiletí značně zpomalila.

Na téma energetické bezpečnosti proběhla na konci listopadu v Senátu Parlamentu ČR odborná konference Udržitelně a dostupně: energetická bezpečnost v čase transformace. Doporučení vyplývající ze závěrů konference organizace předaly ministrovi průmyslu Josefu Síkelovi jako součást otevřeného dopisu. Zároveň ho touto cestou vyzvaly, aby na jednání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku, která se koná 19. prosince, zahájil debatu o budoucnosti energetické bezpečnosti EU založené na obnovitelných zdrojích a jejich solidárnímu sdílení napříč členskými státy.

Podle Štěpána Vizi z Centra pro dopravu a energetiku se české předsednictví pomalu chýlí do cíle a stále má příležitost přispět k řešení současné energetické krize. „Navýšení cílů evropských obnovitelných zdrojů a úspor energie jsou důležitým krokem, který může Evropě pomoci ukončit svou závislost na dovozu fosilních paliv z Ruska, ušetřit za nákupy plynu, a posílit tak energetickou bezpečnost,“ řekl.

Miriam Macurová z Greenpeace ČR uvedla, že Česká republika jako předsednická země nesmí v právě probíhajícím trialogu ke Směrnici o obnovitelných zdrojích energie RED brzdit navýšení celkových cílů pro obnovitelné zdroje na úroveň 45 procent. „Právě rozvoj obnovitelných zdrojů, ve kterých Česká republika dlouhodobě zaostává, je cestou, jak snížit dovoz nejen ruského plynu a zároveň zajistit českou i evropskou energetickou bezpečnost. Proto jsme v dopise ministra Síkelu vyzvali, aby na nejbližší evropské energetické Radě otevřel debatu o budoucnosti energetické bezpečnosti EU založené primárně na obnovitelných zdrojích a jejich solidárnímu sdílení napříč členskými státy,“ uvedla.

Jak se vyjádřil Jaroslav Bican z Greenpeace ČR, současná energetická krize mimo jiné ukázala, že je neudržitelné, aby se evropské státy staraly pouze o svou vlastní energetickou bezpečnost a vytvářely své vlastní na sobě zdánlivě nezávislé národní energetické koncepce. „Z odborné konference vyplynulo, že státy Evropské unie by měly v energetické oblasti více spolupracovat a své energetické politiky intenzivně koordinovat. Klíčová je nejen větší koordinovanost energetické politiky v rámci EU, ale i výraz koordinace ve výstavbě významných infrastrukturních projektů,“ myslí si Bican.

Zájem lidí, obcí i firem v Evropě zajistit si vlastní zdroj lokální čisté a levné energie je enormní. „Jen v ČR již žádosti o kapacitu na připojení fotovoltaiky součtem výkonu mnohonásobně převyšují výkon Temelína. Cíle EU je tedy nutné zvýšit, aby se alespoň začalo přibližovat spotřebitelům. A Česko má jako předsednická země v době energetické krize odpovědnost za to, aby se tak stalo,“ je přesvědčen Jiří Koželouh z Hnutí DUHA.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto