Den jablek, sadem se chlubí i klášterní zahrada ve Vrchlabí
21. 10. 2022
Výsledkem snažení jsou stovky nově vysazených ovocných stromů ba dokonce nové aleje. Tým ale plány nekončí. V příštím roce za podpory Nadačního fondu ŠKODA AUTO vysadí 100 dalších ovocných stromů. Stromy včetně ovocných, vždy patřily k lidským sídlům. U každé chalupy byl malý sádek nebo jen jedna třešeň či jabloň. K největšímu rozkvětu ovocnářství u nás došlo v 16. století a před třicetiletou válkou.
Doba míru a klidu přála zakládání zahrad panských a v menším rozsahu i městských a selských. Základ genofondu z dnešního hlediska zajišťovaly štěpnice (ovocné školky) v klášterních zahradách. Historickou kontinuitu má i sad v klášterní zahradě ve Vrchlabí, o který se stará Správa KRNAP. V této zahradě je malý vzorek starých a krajových odrůd, které byly nalezeny při inventarizačním průzkumu v Krkonoších. Ten začal v roce 1994 a stále pokračuje.
Odborná činnost, jakou je určování odrůd, probíhá ve spolupráci s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským v Holovousích. Při průzkumu bylo identifikováno téměř 150 krajových a starých ovocných odrůd jabloní, hrušní, třešní, višní a slivoní. Krajových odrůd jabloní vyskytujících se v Krkonoších je málo. Už ale jen jejich názvy jsou zajímavé.
Někdy odkazují na barvu plodu – Jahodové, Šípkové, Kominičky nebo Sýreček. Mnoho dalších krásných pojmenování je i podle zeměpisného původu snad koupě stromu či plodů, u některých jmen jejich původ není jasný. Jabloně jsou Hedvábné, Železné, Šálové, Farliové, Velišské, Ječníšťata, Škarpové, Pánské, Podzvičinské, Borka, Štěpovka či Melounové. Vysazování původních krkonošských odrůd je snahou o zachování našich i této části kulturního dědictví předků.
(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: KRNAP, zahrada-centrum