Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Den za obnovu lesa přivedl na paseky v celé zemi tisíce lidí

16. 10. 2022

page.Name
Obnovy lesů po kalamitě, oprav oplocenek kolem stromů, prořezávek několikaletých porostů a dalších lesnických prací se včera během Dne za obnovu lesa pořádaného Lesy České republiky chopilo na třinácti místech v zemi a ve všech krajích šest a půl tisíce lidí, kteří vysadili 34 tisíc sazenic dubů, buků, lip, jedlí a dalších dřevin.

Potkal jsem dnes na pasekách mnoho lidí, kteří se ke svým vysazeným stromům chtějí v budoucnu vrátit. A o to nám šlo. Dát jim možnost podílet se na obnově krajiny, najít v ní své místo, na kterém záleží. Takový úkol teď máme my, lesníci. Založit po kalamitě nové smíšené lesy a také se postarat, aby rostly a brzy zase vrátily do krajiny stín a dobré klima. Moc mě dnes potěšilo, že v tom nejsme sami,“ řekl pověřený generální ředitel Lesů ČR Jiří Groda.

Sazenice lípy srdčité, českého národního stromu, včera v Mariánském údolí v Brně - Líšni vysadil také ministr zemědělství Zdeněk Nekula. „Kalamitu se lesníkům podařilo zvládnout už téměř ve všech regionech. Důkazem je klesající objem zpracovaných napadených stromů a postupný návrat Lesů České republiky k běžnému hospodaření. Nesmí se ale polevit. Teď je však zásadní obnova porostů, na které se dnes symbolicky podílíme. V celorepublikovém měřítku se vysazují zhruba dvě třetiny listnatých stromů a třetina jehličnanů, tedy lesy pestřejší a odolnější vůči klimatickým změnám,“ uvedl.

Kromě lesnických prací absolvovali účastníci Dne za obnovu lesa stezku s desítkami zastaveními věnovanými ochraně lesa, myslivosti, měření dřeva, lesní pedagogice, ale i práci s koňmi v lesích, sběru plodů a semen ze země i stojících stromů a programům Lesů ČR – Vracíme koně, sovy a vodu lesu.

Mnozí ochutnali regionální speciality, opekli si špekáček a z reakcí bylo jasné, že nikdo nelituje rozhodnutí strávit pošmournou podzimní sobotu právě v lese. I když někde od rána lilo, přes den poprchávalo, krápalo, mrholilo a děda Komárek by k tomu taky řekl své. Slunce na sebe včera zkrátka nechalo jen čekat s tím, že se na odvedenou práci pořádně podívá až dnes. No, proč ne.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR