Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Divocí koně z milovické rezervace se poprvé objevili v komiksu

3. 10. 2022

page.Name
Divocí koně z rezervace velkých kopytníků v Milovicích za sedm let od jejího založení účinkovali v bezpočtu televizních reportáží, zpravodajských i vědeckých článků, objevili se v celovečerních filmech i v tuzemských či zahraničních seriálech nebo na poštovních známkách a turistických vizitkách.

Nyní se ale vůbec poprvé stali hrdiny komiksu. Ten vznikl na stránkách České televize a stručnou formou představuje pozitivní vliv pastvy velkých kopytníků na krajinu, nejen v souvislosti s obnovou biologické rozmanitosti, ale také s regenerací půdy a adaptací krajiny na změnu klimatu. „Od doby, co jsem v dětství na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století četl různé komiksy na stránkách časopisu ABC, později objevil u strejdy na půdě zaprášené sešity s příběhy Rychlých šípů vydané v rámci doznívajícího Pražského jara v roce 1969, přečetl jsem mnoho ilustrovaných příběhů. Nyní se součástí příběhů kombinujících obrázky a texty v bublinách stali i divocí koně. A touto přístupnou formou mohou témata ochrany přírody oslovit další kategorie čtenářů,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Spolu s ním a velkými kopytníky v komiksu účinkuje také poradce ministerstva životního prostředí Ladislav Miko. Komiks totiž kromě pozitivních vlivů pastvy velkých kopytníků na krajinu upozorňuje také na klíčové body českého předsednictví v Evropské unii v oblasti životního prostředí. A těmi bude příprava společné pozice EU na mezinárodních konferencích pořádaných pod záštitou Organizace spojených národů.

První z nich bude 15. konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (COP15), která se uskuteční 7. až 19. prosince v kanadském Montrealu. Ta pokračuje na Světové konferenci o životním prostředí, kterou v roce 1992 hostilo brazilské Rio de Janeiro, kde tehdy na 150 signatářů podepsalo Úmluvu o biologické rozmanitosti. Kanadská vláda se na letošní konferenci bude snažit mimo jiné prosadit cíl, aby do roku 2030 bylo celosvětově chráněno na 30 procent země i oceánů.

Druhou konferencí v rámci českého předsednictví je klimatická konference OSN (COP21) pořádaná v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Konference se původně měla konat loni, kvůli celosvětové pandemii covid-19 se ale nakonec uskuteční od 6. do 18. listopadu. Podle odborníků by měl summit přinést závazek na snížení celosvětových emisí skleníkových plynů do roku 2030 o polovinu tak, aby bylo možné udržet globální teploty pod 1,5 stupni Celsia a podařilo se zabránit nejničivějším dopadům klimatických změn na planetu i lidskou společnost.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ct24.cz