Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Global Goals Summit: Přínos velkých kopytníků pro biodiverzitu i klima

13. 10. 2022

page.Name
Velcí kopytníci jako klíčové řešení pro obnovu biologické rozmanitosti i zmírňování dopadů klimatické krize se představí na dnešním Global Goals Summitu, který se koná v budově Národního muzea v Praze.

„Změny klimatu jsou zásadním tématem současnosti. Právě pastva velkých kopytníků dokáže řešit tento problém velmi levně, za využití přírodních procesů a na velkých plochách krajiny. Protože jsou velcí kopytníci velmi atraktivní u veřejnosti, jde zároveň o řešení, které je přínosem pro turismus a ohleduplný ekonomický rozvoj lokality,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v roce 2015 ve spolupráci s vědci založila ve středočeských Milovicích první tuzemskou rezervaci velkých kopytníků.

I když jejím hlavním cílem byla ochrana biologické rozmanitosti, postupně se ukázala její důležitá role v oblasti ochrany klimatu. Právě pastevní ekosystémy totiž celosvětově váží až 30 procent uhlíku vázaného v půdě, což je o 50 procent více, než dokážou zachycovat veškeré lesy na planetě. Rezervace zároveň potvrdila i svůj pozitivní vliv na biodiverzitu, když po jejím založení vzrostly populace vzácných druhů o stovky i tisíce procent.

Také další témata na dnešní Global Goals Summitu se ponesou v duchu udržitelnosti a oceňování inovativních projektů, které to se záchranou planety myslí opravdu vážně. Jedním z řečníků bude George Kell, osobnost, která se významně zasadila o rozvoj udržitelného podnikání ve světě a v současnosti edukuje mezinárodní společenství i podnikatele o ESG investicích.

„Georg Kell je jednou z nejvýznamnějších osobností na poli udržitelnosti a ESG. Dlouhá léta pracoval pro instituce OSN a již v roce 2000 založil a vede United Nations Global Compact, největší iniciativu v oblasti udržitelnosti podniků na světě. K ní se přihlásilo už více než 16 tisíc firem ve 160 zemích,” popsala zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová a dodala, že Georg Kell vystoupí po boku dalších světových i českých řečníků.

Další novinkou v programu je swap, neboli výměna udržitelného oblečení. Hosté si mohou přinést kousek ze svého šatníku, který už nenosí, a vyměnit ho za udržitelný merch „Don't Choose Extinction“. Na něm se představuje mladá upcycle značka Ultravagant. Na popud pořadatelů se také propojil White Circus catering společně s Rohlik.cz a připravili exkluzivní zero waste menu, ve kterém se neplýtvá. Suroviny těsně před expirací od lokálních dodavatelů nebo nedokonalé ovoce a zelenina se sváží elektrododávkami Rohlíku od července do října do kuchyně White Circus, kde pod taktovkou majitelky Milady Janákové probíhá nakládání, sušení, kvašení a podobně.

„Díky tomu, že jsme si mohli připravit a zbytkové suroviny nám z Rohlíku přijíždějí měsíce před eventem, můžeme hostům i na podzim slíbit pestré menu a méně přidaného cukru díky přirozené cukernatosti ovoce a zeleniny trhaného v sezóně. Hosté se mohou těšit například na špagety z okurky se sýrem a škvarky ze švestek. K transportu nám Rohlík nabídl papírové bedny po banánech, které se opět vracíme k dalšímu použití,“ vysvětluje šéfkuchař Vladimír Čech.

Maso nahradí rostlinná alternativa od The Vegetarian Butcher. „Potraviny nejsou nijak závadné, stále jde o produkty té nejlepší kvality, jen nejsou dokonalé. Chceme i tímto způsobem ukázat lidem, jak chceme omezit plýtvání a nakupovat a vařit udržitelně a ekonomicky,“ doplňuje Olin Novák, CEO Rohlik.cz.

Spojovací linkou a také hlavním „řečníkem” na dnešním Global Goals Summitu je dinosaurus. Více než stovka českých 3D tiskařů přijala myšlenku Asociace společenské odpovědnosti a vytvořila pod hlavičkou společnosti Plastenco z recyklovaného plastu komunitní dílo – téměř šestimetrovou sochu vyhynulého plateosaura pojmenovanou Pla(s)teosaurus.

„Na akci mu dáme slovo, aby veřejnosti předal jediné poselství: Nevolte vyhynutí! Věřím, že se můžeme inspirovat a motivovat každého k činům. Stejně, jako zmizeli ze světa dinosauři, mizí i dnes veškerá biosféra a my jako lidstvo tomu ještě můžeme zabránit. Protože když uděláme změnu u sebe, společně dokážeme mnoho. A to je ostatně cíl všech řečníků – představit příklady dobré praxe a ukázat, co všechno lze pro udržitelnost udělat,” vysvětlila poslání Pla(s)teosaura Lucie Mádlová.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Česká krajina