Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Greenpeace kritizuje návrh pokácet 30 tisíc buků pod smluvní ochranou

4. 10. 2022

page.Name
Ústecký krajský úřad rozhoduje o návrhu lesního hospodářského plánu na území starých bukových lesů u Horního Jiřetína, vyjádřit by se k němu měl v příštích týdnech. Vlastník lesa nyní chce v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří pokácet zhruba 30 tisíc starých buků. Organizace Greenpeace tento plán kritizuje.

Ve vzácném lese, který vlastní společnost IH Farm spojená s uhlobaronem Pavlem Tykačem, se v posledních letech výrazně kácelo, vznikly zde rozsáhlé holiny a docházelo k devastaci starých porostů. Po kampani Greenpeace, během níž podepsali petici za vyhlášení chráněného území s bezzásahovým režimem přes 10 tisíc lidí, byla krajským úřadem alespoň s vlastníkem uzavřena smlouva zajišťující bezzásahovost na třetině území (200 hektarů), na zbývajících dvou třetinách se má nově hospodařit šetrněji než v minulosti.

Smluvní ochraně navzdory plánuje firma IH Farm vytěžit v příštích deseti letech 60 tisíc metrů krychlových dřeva, což je okolo 30 tisíc vzrostlých stromů, především starých buků. Výši těžeb přitom dříve kritizoval i sám krajský úřad už u minulé verze lesního hospodářského plánu, kterou odmítl. Současný plán je však velmi podobný tomu, který na kraji neprošel včetně výše těžeb, ta zůstává stejná. Společnost IH Farm tvrdila, že celé území v jejím vlastnictví může být bezzásahové. Přestože bezzásahovost území požaduje i veřejnost, krajský úřad takový typ ochrany nezařídil a nikdy se nevyjádřil, zda se k tomuto kroku neodhodlal kvůli nutnosti platit majitelům případné ušlé zisky či z jiného důvodu.

Krajský úřad by měl podle Greenpeace a města Horní Jiřetín vydat nesouhlasné stanovisko s návrhem lesního hospodářského plánu a požadovat minimálně razantní snížení těžeb. Zároveň by měla vláda rozhodnout o systematické ochraně starých lesů starších 130 let, a zabránit tak jejich destrukci. Jak tvrdí Greenpeace, je evidentní, že současná smluvní ochrana není vzhledem k jedinečnosti a významu dané lokality dostatečná a vyzývá kraj, aby zajistil bezzásahovost na celém jejím území. Kácením dochází k výraznému poškozování předmětu ochrany této lokality, tedy bukových lesů, a snižuje se tím také biodiverzita.

Krajský úřad musí vyžadovat razantní snížení těžby v lesním hospodářském celku Horní Jiřetín, jinak smluvní ochrana uzavřená minulý rok nemá potřebný význam a bučiny budou dále ničeny. V době, kdy se všude mluví o sázení stromů, má být vykáceno 30 tisíc nejstarších a nejcennějších buků, které u nás vůbec rostou. Pokud myslí vláda a ministerstvo životního prostředí své závazky v ochraně biodiverzity a klimatu vážně, musí okamžitě zastavit kácení starých lesů včetně těch v Krušných horách, narušení destrukci zajistit dlouhodobě ,“ řekla Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu bučin.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Greenpeace Petr Zewlak Vrabec