Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lesnický tendr pokračuje hodnocením nabídek, podalo je 48 firem

19. 10. 2022

page.Name
Celkem 676 nabídek podaných v letošním lesnickém tendru 48 firmami začaly včera hodnotit Lesy České republiky. Soutěží se o 84 zakázek spojených s prováděním lesnických činností a prodejem dřeva za 11,74 miliard korun.

Jde o těžbu 11 milionů metrů krychlových dříví na 564 tisících hektarech lesa, ročně zhruba 2,2 milionu metrů krychlových dříví a obnovu 22 tisíc hektarů, ročně asi 4,4 tisíce hektarů lesa. Na 17 pěstebních zakázek podaly firmy 120 nabídek a na 17 zakázek zaměřených na provádění lesnických činností bez prodeje dříví 135 nabídek.

Největší zájem byl o lesnické činnosti spojené s prodejem dříví. Na těchto 50 zakázek podnik registruje 421 nabídek. „Začalo několikatýdenní hodnocení nabídek. S uzavřením prvních smluv počítáme koncem listopadu,“ řekl pověřený generální ředitel Lesů ČR Jiří Groda. Tendr podnik vyhlašuje každoročně. Využívá přitom senátní systém, což znamená, že se rok, co rok soutěží o pětinu spravovaného území. Letos je ale počet zakázek v tendru vyšší.

Standardně ukončené zakázky na pětině území jsme doplnili o zakázky ukončené před dokončením smluvní platnosti. Pětileté smlouvy jsou závazné na tři roky a po jejich náhradě mohou být ukončeny výpovědi některou ze smluvních stran. Například kvůli cenám služeb i dříví a také kvůli významným změnám těžebních potřeb, zejména kalamitního dříví,“ uvedl Groda s tím, že podnik průběžně vyhodnocuje všechny lesnické smlouvy.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR