Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Muzeum v Jilemnici se může pochlubit Bludičkou, dílem krajináře Kavána

6. 10. 2022

page.Name
Krkonošské muzeum v Jilemnici do svých sbírek získalo výjimečný symbolistní obraz významného krajinářského malíře Františka Kavána nazvaný Bludička, který se stane nedílnou součástí zdejší kavánovské galerie. Toto dílo se ve sbírce objeví díky dotaci Ministerstva kultury České republiky, z programu Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví.

Galerie Františka Kavána v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnici je po expozici o hraběti Harrachovi největším lákadlem k návštěvě zdejšího zámku. Z odborného kurátorského hlediska pro nás bylo důležité Bludičku získat, protože jsme tím zhodnotili celou Kavánovu sbírku,“ řekl Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP. Obraz Bludička pocházející z roku 1897 je vytvořen kombinovanou technikou uhlu, pastelu a tempery na malířském kartonu o rozměrech 33 x 50 centimetrů. Je signovaný, datovaný, rámovaný a zasklený.

Autorův příklon k symbolismu se projevil zejména ve druhé polovině 90. let 19. století po odchodu z Akademie výtvarných umění. Inspirací mu byl mimo jiné přírodní úkaz fosforeskujících světlušek – svatojánských mušek, zobrazených v krajině bažinatých luk s jezírkem jako oblíbeným motivem vrb, z nichž některé mají podobu fantaskních bytostí; v pozadí se táhne pásmo kopců.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP