Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Na Svatém kopečku vytvoří prostor pro světlomilné druhy živočichů i rostlin

24. 10. 2022

page.Name
V lesních porostech přírodní rezervace Svatý kopeček nad Mikulovem v Chráněné krajinné oblasti Pálava se brzy zuby motorových pil zakousnou do stromů, aby vytvořily prostor pro stále vzácnější světlomilné druhy živočichů i rostlin. Jde o zásah ve prospěch ochrany přírody, který výrazně prosvětlí menší část lesa na Svatém kopečku a zároveň vytvoří migrační koridor pro světlomilné druhy hmyzu a další organismy.

Porosty, ve kterých zásahy probíhají, jsou tvořeny převážně odumírajícími jasany ztepilými a javory. Duby, živé i ty odumřelé, stojící i ležící, a další vzácnější dřeviny, jako jsou jilmy či hrušně v porostu zůstanou. Duby hostí zdaleka nejširší spektrum mizejících druhů bezobratlých a většina z těch nejohroženějších dokáže využívat jen stromy dobře osluněné.

Prosvětlování lesa i tvorba migračních koridorů v jinak neprostupných lesních porostech patří k mimořádně důležitým zásahům pro podporu biodiverzity a pro ochranu těch nejvzácnějších světlomilných druhů živočichů i rostlin. Zásah na Svatém kopečku je z technického hlediska velmi obtížný. Nedostupné svahy kladou vysokou náročnost na dopravu vytěženého dříví.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Pálava