Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Najdi svého farmáře: Jak nákupy lidí ovlivňují zdraví krajiny

21. 10. 2022

page.Name
Seznámit a vzájemně propojit spotřebitele a zájemce o kvalitní lokální potraviny s jejich pěstiteli v okolí Brna se včera v Otevřené zahradě Nadace Partnerství rozhodlo Hnutí DUHA. Deset farem z širokého okolí Brna od Vysočiny, přes Tišnovsko, Znojemsko či Břeclavsko si pro gurmány připravilo ochutnávku sýrů, panenských olejů, marmelád, vína a především zeleniny z jejich polí.

Propojením producentů a spotřebitelů chce ekologická organizace mimo jiné poukázat na fakt, že obsah našeho jídelníčku ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i podobu a zdraví české a moravské krajiny. Lidé se zároveň mohli rovnou přihlásit do KPZ, tedy systému Komunitou podporovaného zemědělství. Jde o jednu z forem podpory lokálních zemědělců, které přímo podporují lidé a odebírají od nich zeleninu, ovoce či další produkci.

Úrodu pro daný rok si předplácí na začátku sezóny a tím dávají důvěru vybranému pěstiteli, který získá prostředky pro pěstování v dané sezóně. Odběratelé, kteří se do KPZ zapojí, navazují důvěrnější vztah se svým dodavatelem zdravého jídla a mohou se také podílet na péči o farmu. Tento způsob produkce a spotřeby potravin umožňuje příznivější potravinový systém – spotřebitelům získat lokální, zdravé, většinou ekologicky šetrně pěstované jídlo, produkované s péčí a radostí.

Na akci se představily farmy z okolí Brna, které do města zavážejí své bedýnky, jako je Dobro-družný Statek, Živá farma, Sociální podnik Jasan, Biofarma Petra či významný bio pěstitel Ekofarma Deblín, ale také přímo farma z Brna, která svou produkci rozváží na kole a jmenuje se Zelený koloběh. Podpora lokálních zemědělců a výrobců potravin v rámci místních komunit je jedním z pilířů takzvaných BIO regionů. A právě takový BIO region by mohl vzniknout na území Jihomoravského kraje.

Hnutí DUHA společně s dalšími organizacemi propojuje v rámci vznikajícího BIO regionu dodavatele a odběratele, komunikuje s veřejnou správou, motivuje k využívání bio produktů ve školách a veřejném stravování. Cílem je zvýšit odbyt a motivaci dalších zemědělců k přechodu na ekologické zemědělství směrem ke zdravé a pestré krajině a fungujícím a podporujícím komunitám.

Rozvoj BIO regionu probíhá také díky podpoře Norských fondů. K projektu přispěli také místní podnikatelé jako například rodinná firma Mouka Tišnov, jež vyrábí popruhy, významní dárci Hnutí DUHA, kteří podporují myšlenku propojeného fungujícího regionu postaveného na zdravé krajině, jídle a spolupráci.

Víme, že máme v okolí Brna řadu zemědělců, kteří pěstují lokální zdravé potraviny v bio kvalitě a také víme, že jste spotřebitelé, kteří lokální zdravé jídlo chtějí. Cílem akce jednoduše aby se dobře zjistilo, zjistil jsem, kdo na jedné straně jsou skvělé brambory a okurky nebo dělá výborné biovíno, a kdo přesně takové produkty na druhé straně žádá. Akce je místo pro pěstitele, spotřebitele, ale třeba i gastrospecialisty, aby navázali vztahy az polí, sadů a vinic okolo Brna dostali na talíře místních lidí kvalitní jídlo a pití,“ uvedla Eliška Vozníková z Hnutí DUHA.

(hyš-am)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Hnutí DUHA