Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Plynovod na řece Vltavě varoval před závislostí na fosilních palivech

6. 10. 2022

page.Name
Více než dvacet aktivistů Greenpeace z České republiky, Německa a Nizozemska protestovalo dnes celé dopoledne na řece Vltavě před obří, třicet metrů dlouhou maketou plynovodu s ruským plynem. Akce probíhala pod Pražským hradem, kde se koná summit hlav států a premiérů evropských zemí.

Greenpeace požaduje, aby se státy Evropské unie (EU) podporovaly energetické úspory, zateplování, masivní rozvoj obnovitelných zdrojů a zbavily se závislosti na ruském plynu a dalších dovážených fosilních zdrojů. Týden po sabotáži plynovodů Nord Stream v Baltském moři se do Prahy sjeli lidé evropských zemí mimo jiné proto, aby řešili zhoršující se energetickou krizi a novou cenu energií.

Mnohé evropské vlády nyní sázejí na dodávky fosilních paliv z nových zdrojů a některé země chtějí v Praze vyjednat zastropování cen plynu. Podle Greenpeace ale dlouhodobé řešení energetické bezpečnosti EU spočívá především v odklonu od fosilních paliv. Miriam Macurová, koordinátorka energetické kampaně Greenpeace České republiky , řekla, že dnešním protestem tato organizace vysílá jasný vzkaz politikům, že nemohou prohlubovat vztahy s fosilním průmyslem, ignorovat investice do energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.

„Ruská agrese na Ukrajině ukázala, jak evropská závislost na fosilních palivech vyhání miliony lidí do energetických chudob a financuje válku. Zároveň současná situace ukazuje, že bezpečnostní, klimatickou a energetickou krizi musí Evropská unie řešit současně. Příčinou energetické krize je dlouhodobé spoléhání se evropských zemí na dovoz fosilních paliv,” uvedla.

Řešením proto podle ní není vyměnit jednu trubku s plynem za jinou, ale poučit se z minulých chyb, masivně budovat obnovitelné zdroje a podporovat energetické úspory. „Když se evropští politici odhodlají zavázat se k zajímavým cílům energetické účinnosti a cílům pro obnovitelné zdroje energie, mohou snížit naši závislost na dovozech fosilních paliv nejen z Ruska, ale i jiných problematických států,“ dodala.

Letošní zima bude drsná, ale příští může být ještě horší, pokud vlády zůstanou závislé na dodávkách plynu a ropy, myslí si Thomas Geilin, koordinátor energetického Greenpeace Evropské unie. „Zastropování cen plynu může přinést dočasnou úlevu a snížit účty za energie, ale nevyřeší naši závislost na plynu, ani dlouhodobý problém energetické chudoby. Je ostuda, že od začátku Putinovy ​​invaze na Ukrajinu jsme ještě žádné programy na masivní zateplování domů či nahrazování plynových kotlů čerpadly, ani plány na to, jak obsadit každou vhodnou střechu solárními panely, neprovedli.“

Greenpeace společně s dalšími organizacemi sdruženými v koalicích Climate Action Network a Europe Beyond Coal požadují, aby byly vzhledem k energetické krizi do roku 2030 zásadně navýšené cíle EU v oblasti energetických úspor, které by měly být ve výši alespoň 20 procent , a obnovitelné zdroje, jež by měly vyrábět alespoň 50 procent spotřeby .

Česká pobočka Greenpeace v reakci na současnou energetickou krizi minulý týden společně s dalšími environmentálními a sociálními organizacemi spustila kampaň Energie lidem, která prosazuje systémové řešení energetické chudoby a dostupnost energetického efektivního bydlení, ale také pomáhá lidem s úsporami energií činím kompenzací cen od státu.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Ray Baseley