Po dvouleté covidové pauze se vracejí Akademické půlhodinky
10. 10. 2022
V cyklu se objevují témata, která informují o novinkách z výzkumu, ale také o aktuálním dění. „Po letních požárech v Českém Švýcarsku chceme v jedné z přednášek poukázat na to, co pro les požáry vlastně znamenají. K dvoustému výročí narození Johana Gregora Mendela zase chystáme přednášku o dědičnosti,“ řekla Daniela Procházková z Biologického centra AV ČR. Dále se mohou návštěvníci těšit na přednášky o jihočeských archeologických dokladech dovozu benátského všeléku, o barokních kázáních, o naší největší rybě, sumci velkém, nebo o virových epidemiích.
Hned první zítřejší přednáška s názvem Silní rodiče – silné děti se bude věnovat moderní výchově. Při ní Renata Švestková ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity představí koncept posílení rozvoje rodičovských kompetencí a výchovy bez násilí na dětech ve všech rovinách. „Je důležité, aby kdokoliv, kdo je v pozici vychovatele/rodiče, jednoznačně vnímal svoji roli dospělého a svoji odpovědnost jako vychovatele a své děti, při zohlednění jejich práv, potřeb a osobností, vedl a doprovázel je s respektem. To může znamenat stanovení limitů nebo odsouhlasení pravidel, určité odůvodněné „NE“ nebo také velkorysost a toleranci,“ informuje Švestková.
Akademické půlhodinky se poprvé představily na podzim 2013 a od té doby si už našly věrné posluchače z řad široké veřejnosti. Odborníci přibližují svá témata tak, aby jim rozuměl každý laik. Jak sám název napovídá, přednášky trvají přibližně 30 minut, po skončení pak mají možnost návštěvníci klást své dotazy přednášejícímu.
Program 15. cyklu Akademických půlhodinek
11. 10. Renata Švestková: Silní rodiče, silné děti
18. 10. Ondřej Lenz: Co Mendel netušil, aneb o DNA, dědičnosti a dalších podivuhodnostech života
25. 10. Marie Janečková: Barokní chrám jako jeviště, bojiště i útočiště
1. 11. Miloslav Devetter: Les hoří! Je to postrach nebo požehnání?
8. 11. Jan John: Benátský všelék theriak a archeologické doklady jeho dovozu do jižních Čech
15. 11. Lukáš Vejřík: Ekologie sumce velkého - ze života naší největší ryby
22. 11. Petr Znachor: Dopady globální změny klimatu na naše nádrže
29. 11. Václav Hönig: Jak vzniká virová epidemie?
Anotace všech přednášek: https://www.bc.cas.cz/clanky/clanek-detail/6587-akademicke-pulhodinky-15-cyklus/
(hyš-dp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: BC AV ČR