Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Poslední šance zapojit aleje hradeckého kraje do ankety Alej roku 2022

11. 10. 2022

Poslední šance zapojit aleje hradeckého kraje do ankety Alej roku 2022 9 snímků
Blíží se velké finále. Do uzávěrky nominační fáze letošního ročníku ankety Alej roku totiž zbývají necelé tři týdny. V Královéhradeckém kraji je zatím přihlášeno šest z celkem 51 alejí z celé České republiky.

Další soutěžní nominace je možné zasílat na www.alejroku.cz už jen do středy 26. října do 12 hodin. Začátkem listopadu pořádající spolek Arnika vyhlásí celonárodní hlasování. „Možnost přihlásit oblíbenou alej či krásné stromořadí, které jste potkali na cestách krajinou, máte už jen pár dní. Nenechte si ujít příležitost zapojit se do naší ankety Alej roku a zviditelnit tak alej, která si to podle vás zaslouží pro svou krásu či zajímavý příběh,“ žádá Klára Ondrigová z Arniky.

Nominované aleje v Královéhradeckém kraji

Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušcie

Alej ke Starému Bělidlu, Babiččino údolí

Alej Kateřiny Zaháňské, Náchod

Javorová alej ve Zlíči

Kaštanová alej ke kapli, Zlíč

Alej u Pomníku jezdecké bitvy 1866, Vysokov

Vítěznou alej zvolí česká veřejnost svým hlasováním od 2. listopadu do 11. ledna 2023. Dvanáctou Alej roku i nejkrásnější stromořadí v jednotlivých krajích vyhlásí Arnika v polovině ledna 2023. Alej může do ankety nominovat kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Absolutní vítěz obdrží jako hlavní cenu let balonem.

Nominující všech 14 regionálních vítězů se mohou těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech, dárky od Muzea Karla Zemana nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Patroni ankety navíc zvolí nejlepší fotografii, jejíž autor získá digitální zrcadlovku značky Canon.

„Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, představte nám mladé aleje, jež jste vysadili a o něž budete pečovat v příštích letech. Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu,“ uvádějí její organizátoři.

(hyš-ko)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Alej roku