Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

Pro turisty bezpečné ponechávání dřeva v lese po kalamitě je možné

11. 10. 2022

page.Name
Způsob, jak zajistit bezpečnost turistů a zároveň ponechat stromy odumřelé po napadení kůrovcem v lese, prověřily v přírodní rezervaci Oheb v Chráněné krajinné oblasti Železné hory nejen Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ) ČR, ale také Lesy České republiky. Podél turistické stezky na hranicích rezervace byla ponechána zhruba pět metrů vysoká torza stromů.

„Původně se měl úplně skácet les v pásu širokém na výšku stromů podél turistické cesty v délce osm set metrů, aby nehrozilo, že uschlé stromy padnou na stezku. Naší podmínkou ale bylo, že tu zůstanou stát alespoň několik metrů vysoká torza. Pro přírodu to bude šetrnější než pokácení celých stromů a zároveň to bude bezpečné,“ vysvětlil Aleš Kopecký z AOPK ČR.

Obsluha harvestoru zajistila práce na jedničku. Část dřeva smrku byla po těžbách odvezena, ale podstatná část zůstane v rezervaci k zetlení. Podařilo se bez poškození zachovat mladé buky a jedle, jejichž výsadbu před 15 lety financovala AOPK ČR, Správa CHKO Železné hory. „Bezpečnost turistů je na prvním místě. Proto jsme museli souše podél značených cest vytěžit, a to s ohledem na přírodu a zachování přirozeně se obnovující dřevin i vysázených stromů,“ uvedl Karel Fišer, ředitel oblastního ředitelství Lesů ČR pro východní Čechy.

Stojící vysoké „pařezy“, ležící odumřelé dřevo i stojící kůrovcové souše zajistí vlhkost a stín. Ty pomohou v růstu nové generace lesa, která zde již mezi suchými smrky vzniká. Torza stromů a smrkové souše budou chránit přirozené listnaté lesy v rezervaci před nárazovým větrem. Odumřelé dřevo je pak také substrátem pro růst vzácných druhů hub či vývoj hmyzu.

„Ze studií rezervací zde v CHKO víme, že se v nich vyskytuje 300 až 400 druhů hub, z nichž obvykle polovina vyžaduje ke svému vývoji odumřelé dřevo, kterého je v běžných hospodářských lesích málo. Proto mají tyto druhy šanci přežít hlavně v rezervacích,“ dod al Kopecký.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Aleš Kopecký