Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ptáci často končí svůj život po nárazu do skleněných ploch. Je třeba to změnit!

10. 10. 2022

page.Name
Česká společnost ornitologická (ČSO) upozornila na velký problém, kterým jsou skleněné zrcadlící pláště, zejména obchodních center, výškových domů, spojovací krčky i prosklené stěny zastávek a další místa, do nichž narážejí ptáci. V této souvislosti vyhlásila tak zvaný Týden skleněného zabijáka, který trval do včerejška.

Během něj společnost pátrala po místech, kde ptáci narážejí do skel. Informace o těchto kritických prostorách lze najít na: https://birdlife.cz/kde-ptaci-narazeji-do-skel-zapojte-se-do-patrani/ Pozorování mrtvých či zraněných ptáků pod prosklenou je plochou možné vkládat na: https: //birds.cz . Pokud najdete zraněného ptáka, volejte do záchranné stanice,“ vyzývají zástupci ČSO. Kontakty najdete na: https://www.zvirevnouzi.cz/

ČSO věří, že se začne blýskat na lepší časy a ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny připravuje standardní opatření v rámci prevence kolizí ptáků s průhlednými a reflexními materiály, které obsahují doporučené technické postupy a další opatření při zabezpečování prosklených ploch na již hotových stavbách i těch ve fázi projektování!„Kromě toho pořádáme semináře, přednášky i konzultace pro architekty, projektanty i úředníky a podílíme se na vývoji zabezpečovacích prvků a posuzování rizikových staveb. Sbíráme také informace o rizikových stavbách, v čem pomáháme veřejnosti, protože sami na to rozhodně nestačíme,“ dodala ČSO.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook ČSO