Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Vítězem středočeského kola Ekologické olympiády se stalo Gymnázium Mělník

10. 10. 2022

page.Name
Jedenáct týmů z osmi středních škol Středočeského kraje se sjelo do Vlašimi, aby se zúčastnilo 28. ročníku středočeského kola Ekologické olympiády. V tříčlenných týmech se studenti utkali ve dvou praktických a dvou teoretických úlohách, ve kterých měli za úkol zapojit svou paměť, logické uvažovaní, prezentační dovednosti a praktickou zručnost. Titul vítězů získalo družstvo Gymnázia Jana Palacha Mělník ve složení Kateřina Helclová, Vojtěch Stanislav Hrabánek a Jiří Klivan, které získalo 294,8 bodů ze 400 možných.

Druhé místo obsadili studenti z Gymnázia Říčany a třetí místo patřilo Gymnáziu Kladno. Krajským koordinátorem kola ve Středočeském kraji je Český svaz ochránců přírody Vlašim a tradičním pořadatelem soutěže na celonárodní úrovni je Český svaz ochránců přírody. Vítězné družstvo bude Středočeský kraj reprezentovat v celonárodním kole, které proběhne 8. až 10. června příštího roku.

Smyslem ekologické olympiády je zejména prohloubení motivace studentů k ochraně životního prostředí a podpora jejich vzájemného seznámení a sdílení zkušeností, společných zájmů a zážitků. Ústředním motivem letošního kola byla Druhová ochrana. Studenti na toto téma zpracovávali dvě praktické úlohy.

Jejich prvním úkolem bylo posouzení dvou hospodářských objektů ve smyslu jejich vhodnosti pro výskyt sov pálených a vyhledávaní potenciálních nástrah, které je zde mohou ohrozit. Mimo to navrhovali řešení, jak prostředí obohatit, aby bylo pro život sov příznivější. Ve druhé praktické úloze družstva sestavovala hnízdní budka pro svou pálenou, jejíž instalací dojde k rozšíření hnízdních příležitostí a poté k odhalení celé populace.

(hyš-jp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AOPK ČR