Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Vláda schválila plán zemědělských dotací, nezohlednila prý požadavky ekologů

13. 10. 2022

page.Name
„Vláda nezohlednila požadavky ministerstva životního prostředí, které pomohly zmírnit negativní dopady intenzivního zemědělství na přírodu a klimatickou změnu,“ prohlásil ke schválení Strategického plánu Společné zemědělské politiky, který nyní k finálnímu posouzení a schválení zadává Evropské komisi,“ řekl Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Tohle žeru Hnutí DUHA.

Podle něj to o údajné skvělé spolupráci ministerstev zemědělství a životního prostředí nevypovídá nic dobrého. „Resort životního prostředí i přes kritický stav přírody stále zřejmě hraje slabší roli,“ řekl Rexa. Požadavky na ochranu ekologických ambicí, kterými Ministerstvo životního prostředí ČR podmínilo své stanovisko k plánu a jež odpovídalo i ekologické organizaci nebo nezávislému vlivu na životní prostředí, ale zůstaly nenaplněny.

Šlo o postupné navyšování ploch nezbytných pro ochranu biodiverzity, jako jsou úhory, meze, remízky či dočasně nesečené plochy na loukách. Jak tvrdí ekologové, vláda tak nebude moci naplnit svůj programový cíl ani evropský cíl Zelená dohody vyčlenit pro přírodu desetinu zemědělských ploch do roku 2030.

Návrh zemědělských dotací je sice příslibem pro určité zlepšení problémů, kterým krajina vzhledem k biodiverzitě úbytku a dopadům klimatických změn čelí, veřejné dotační prostředky by ale měly být využity mnohem více a je zřejmé, že v průběhu dalších let bude potřeba využít možnosti dotace změnit. „V celkovém obrázku nové zemědělské dotace nedokážou připravit naši krajinu na dopady klimatické změny nebo zastavit pokles biodiverzity. A to bude v neprospěch všech, i zemědělců,“ dodávají zástupci Hnutí DUHA.

(hyš-am)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto