Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Vlci se letos rozmnožili nejméně v osmi oblastech, potvrdil to monitoring

26. 10. 2022

Vlci se letos rozmnožili nejméně v osmi oblastech, potvrdil to monitoring 10 snímků
Jako každý rok se i letos snažili terénní mapovatelé a dobrovolnické Vlčí hlídky z Hnutí DUHA Šelmy získat informace o rozmnožování v jednotlivých sledovaných vlčích teritoriích. Úspěšnou reprodukci potvrdilo Hnutí DUHA Šelmy pomocí fotomonitoringu zatím u 12 teritorií v osmi různých oblastech České republiky. V některých dalších teritoriích reprodukci potvrdili jiní zoologové, například ze správ chráněných území.

Vlčích hlídek zasahovalo alespoň částečně na území České republiky v posledním vyhodnoceném vlčím roce 2020/2021 čtyřiadvacet.

Na Moravě a ve Slezsku se letos vlčata narodila ve čtyřech smečkách

Kromě Slezských Beskyd se postupně podařilo zdokumentovat narození vlčat u dalších tří smeček na moravsko-slovenském pomezí. Mláďata se narodila vlkům v Javorníkách a také ve dvou smečkách, které se pohybují v oblasti Moravskoslezských Beskyd. Zejména ve Slezských Beskydech letos narození vlčat doprovázel zvýšený počet útoků na hospodářská zvířata. Řadě z nich šlo ale zabránit kvalitnějším zabezpečením.

Potřetí v řadě se rozmnožila smečka v Orlických horách. Na Broumovsku se vlčata narodila ve všech třech tamních teritoriích

Třetím rokem přišla na svět mláďat i ve smečce v Orlických horách. Trvalý výskyt vlků tu byl přitom potvrzen teprve v roce 2020. „To, že vlci vyvedli mláďata již třetí rok po sobě, je důkazem, že se vlkům v Orlických horách daří. Nálezy kadáverů velkých kopytníků svědčí o tom, že vlci v oblasti plní svoji roli vrcholových predátorů a pomáhají snižovat jejich vysoké stavy. Za tři roky, co v oblasti smečka sídlí, jsme evidovali pouze tři škody na hospodářských zvířatech,“ řekl koordinátor Vlčích hlídek v Orlických horách Jan Drapák. Na Broumovsku zachytily fotopasti Hnutí DUHA Šelmy vlčata u dvou smeček. Ve třetím zdejším teritoriu, které zasahuje především do oblasti polského Národního parku Gór Stołowych, potvrdili rozmnožování polští zoologové.

Broumovsko je dlouhodobě oblastí, kde návrat vlků budí silné emoce. Ty vyvolávají především útoky na většinou nezabezpečená hospodářská zvířata. Některé obce proto od státu v minulosti požadovaly povolení k zabíjení tamních vlků. Občasný odstřel některých jedinců ale patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád a z dlouhodobého hlediska farmářům příliš nepomůže. Naopak část chovatelů na Broumovsku už svá stáda proti útokům vlků zabezpečila a škody tím výrazně snížilai nebo zcela eliminovala. Kvalitní preventivní zabezpečení je nejúčinnějším řešením pro chovatele i pro krajinu. Některé konkrétní příklady ochrany stád na Broumovsku popisuje například dokument Beránek a vlk. Ten se bude následnou diskuzí na téma soužití člověka a vlka promítat už 9. listopadu přímo v Broumově.

Úspěšná reprodukce v Lužických horách, na Šluknovsku a v Českém Švýcarsku

Potřetí v řadě se podařilo terénním mapovatelům potvrdit reprodukci v Lužických horách. Šestým rokem se rozmnožila i smečka na Šluknovsku. Obě smečky jsou příhraniční a jejich členové se pohybují jak na české, tak na německé straně. Výsledky genetických analýz zde již dříve prokázaly, že tamní vlci přišli do oblasti z tak zvané středoevropské nížinné populace, která má své jádro v Německu a Polsku. Z té ostatně pochází většina vlků, vyskytujících se na území Čech. Vlčata se narodila také v Českém Švýcarsku, kde reprodukci zveřejnila Správa národního parku.

V oblasti Ralska vlčata už druhým rokem chybí

Zoologové i Vlčí hlídky zaznamenávali narození vlčat také na Kokořínsku a v Ralsku každoročně od roku 2014. Jde o první smečku, která se zformovala na území Čech při novodobém návratu vlků do České republiky. Letos už je to ale druhým rokem, kdy se rozmnožování zatím potvrdit nepovedlo. Vlci se ale v oblasti nadále pohybují, výskyt dvou až tří jedinců pravidelně zaznamenávají fotopasti a dokazují ho i nálezy pobytových znaků. Je možné, že do struktury smečky zasáhlo pytláctví. Na Kokořínsku byla v roce 2020 totiž nalezena zastřelená vlčice, která se prokazatelně v oblasti pohybovala v doprovodu jednoho dalšího vlka.

Reprodukce v Krušných horách se potvrdila u tří smeček

Mláďata se narodila vlkům jak v severní, tak ve střední části Krušných hor. Potvrzují to záběry z fotopastí. Třetí reprodukci prokázal případ vlčete sraženého na konci září autem na Karlovarsku. Pohyb vlků nedaleko oblasti, kde houbaři našli nalezeného mladého vlka, jsme sledovali s dobrovolníky Vlčích hlídek. Jejich výskyt tu dokazovaly nálezy pobytových znaků průběžně od roku 2017. Zraněné, několikaměsíční vlče je bohužel smutným důkazem letošního rozmnožování zdejšího páru. Právě pro mladé nezkušené jedince jsou silnice velkou hrozbou,uvedla koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách Štěpánka Kadlecová.

(hyš-ař)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hnutí DUHA Šelmy