Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Východočeši při Dni za obnovu lesy mohou vyrazit na Peklák a do Hájemství

10. 10. 2022

page.Name
Na třinácti místech ve všech krajích České republiky se v sobotu 15. října od 10 do 16 hodin uskuteční Den za obnovu lesa. Jeho součástí bude program pro celou rodinu, děti i dospělé, seniory, kamarády, zájmové skupiny i páry, zkrátka pro lidi, kteří chtějí tuto říjnovou sobotu strávit venku, udělat něco pro les a pro sebe, pobavit se, trochu unavit a něco dozvědět.

V Královéhradeckém kraji lze v lesnickém areálu Hájemství u nádrže Les Království sázet stromky, postavit oplocenku a udělat další lesnické práce. „Uvidíte stromolezce sbírat semena ze stojících stromů, dozvíte se, jak se měří dříví a taky o ochraně lesa, například před zvěří nebo škůdci,“ zvou na akci Lesy České republiky.

Při letošní vydařené houbařské sezóně určitě zaujme mykologická poradna, na místě budou i včelaři. Děti čeká zábavná stezka s úkoly a nikdo určitě nepohrdne ochutnávkou regionálních dobrot. V Pardubickém kraji je možné se vydat do oblíbeného areálu Peklák na okraji České Třebové, dobře známé místními lyžaři a bikery.

A co účastníci čeká? Sázení stromků, úklid klestu a oprava oplocení kolem sazenic, ukázky práce koní v lese, harvestorů a další lesnické techniky, ale i houbařských úlovků včetně poradny. Dorazí i zástupci Záchranné stanice Pasíčka nebo členové horské služby. Bude se střílet z luku a vzduchovky, děti se vydají na lesnickou stezku. „Ukážeme, jak se měří dříví, ochutnáte místní specialitu, opečete si na ohni špekáček, zodpovíme všechny lesnické dotazy,“ uvádějí organizátoři.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR