Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Výzvu Spolu pro klima podepsalo přes 55 tisíc lidí, obdrželo ji ministerstvo

22. 10. 2022

Výzvu Spolu pro klima podepsalo přes 55 tisíc lidí, obdrželo ji ministerstvo 12 snímků
Představitelé organizace Greenpeace včera předali do rukou ředitele odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Pavla Zámyslického výzvu Spolu pro klima, ke které se připojilo více než 55 tisíc lidí. Aktuální požadavky výzvy zveřejněné po ruské invazi na Ukrajinu, podpořilo zhruba 19 tisíc lidí, kteří po české vládě chtějí, aby více chránila klima a životní prostředí.

Součástí výzvy # SpoluProKlima jsou i požadavky, které přispějí k řešení současné energetické krize, například větší podpora zateplování, energetických úspor a obnovitelných zdrojů. Spolu s výzvou předala organizace Greenpeace i stovky vzkazů s fotografiemi lidí, kteří výzvu podepsali. Předání předchází klimatické konferenci COP 27, která se koná 6. až 18. listopadu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Česko má jako předsednická země na klimatické konferenci prezentovat pozici celé Evropské unie.

Původně měla výzvu Spolu pro klima přebírat ministeryně životního prostředí Anna Hubáčková, která rezignovala ze zdravotních důvodů. Její nástupce však nebyl zatím do funkce jmenován. Není tedy ani jasné, kdo pojede za Českou republiku příští týden na jednání ministrů životního prostředí v Lucemburku, kde se bude pozice Evropské unie schvalovat.

V současné době nedosahují podle Greenpeace ani evropské, ani světové cíle pro snižování emisí skleníkových plynů dostatečné míry potřebné pro udržení globálního oteplování pod úrovní 1,5 ˚C, jak vyplývá z Pařížské klimatické dohody. Proto také v dopise, který předali na ministerstvu životního prostředí, apelují na zvýšení klimatických ambicí v národních politikách pro dosažení stanoveného cíle.

Klimatická krize má už dnes za následek extrémní sucha, tajfuny a záplavy, a proto mezinárodní společenství musí dělat více pro její řešení. Právě klimatický summit v Egyptě je příležitostí pro revizi dosavadních nedostatečných opatření. Česká delegace má v rámci předsednictví důležitou roli, kdy jako zástupce Evropské unie může nasměrovat ambicióznější světový vývoj. Zároveň by měla tyto ambice dostat také do české legislativy,“ uvedla Miriam Macurová, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Greenpeace