Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zachraňuj a tvoř. Festival chce přispět ke změně vnímání odpadu

7. 10. 2022

page.Name
Žijeme v době, kdy strmě stoupá produkce komunálního odpadu, zejména kuchyňského a zahradního, papíru, plastů a dalších surovin, které čím dál více zatěžují životní prostředí. Jednou z cest, i když ne úplně spasitelnou, je recyklace. Odpad se dá využít také jako kreativní materiál.

A právě o této formě jeho zpracování je letošní ročník festivalu RECY-UPCY, který se právě v těchto dnech koná v umělecké kolonii Bastion IV v Josefově u Jaroměře. Jeho mottem je: Zachraňuj a tvoř. Návštěvníci umělecké kolonie se dočkali kreativního přetváření starých spotřebičů, vlastního potisku textilu, výroby z pet lahví nebo mozaiky ze starých dlaždiček. „Festival chce přispět ke změně vnímání odpadu,“ upozorňují organizátoři.

Už na začátku se zde konaly stáže studentů jaroměřské řemeslné školy, kteří pod vedením brněnského designéra Josefa Rozehnala ze studia NAHAKU vyráběli světelné objekty. Rozehnal se už pět let zabývá myšlenkou, jak s odpadem pracovat jako s kreativním materiálem, pro festival vymyslel světelné objekty/lustry. Dnes svou uměleckou tvorbu z odpadů představí Veronika Richterová putovní výstavou Pocta PET lahví, Šárka Brejchová – SHARIFREEDOM bude prezentovat bižuterii a róby ze starých elektrosoučástek a Jan Oprchal vystaví drobné bytové doplňky ze starých rámů jízdních kol.

Zítra, kdy festival vrcholí, budou v 10 hodin vyhlášeny workshopy. V srdci dění, na dvoře Bastionu IV, bude vystaveno deset kusů použité bílé elektrotechniky, coby pláten vhodných k přetvoření. Účastníci workshopů mohou zdobit různými „výtvarnými technikami pod vedením zkušených lektorů. „Kromě designových lednic si na festivalu vyrobíte vlastní potisk textilu, vyzkoušíte si práci se základním dílenským vybavením, vyrobíte si postavičky z dřevěných odřezků a jiných zbytků nebo šperků z PET lahví a další připravujeme,“ zvou na akci organizátoři.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Festival RECY-UPCY