Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Alej roku Královéhradeckého kraje lze nominovat do konce října

31. 8. 2022

page.Name
Spolek Arnika pořádá letos již 20. ročník ankety Alej roku. V Královéhradeckém kraji byla zatím nominována jediná alej z celkových 26 nominací. Která z nich se stane Alejí roku zatím není známo.

Každopádně ji lze nominovat do 26. října na: www.alejroku.cz Přihlášku může do ankety zaslat kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Zatím byla v Hradeckém kraji nominována Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušce.

O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. Jako každý rok se soutěží ve dvou kategoriích o nejoblíbenější alej a nejkrásnější fotografii Loni v kraji bodovala Jílovická alej – 100 let od vzniku republiky a za celou republiku Klokotská alej .

O nejoblíbenější aleji rozhodnou lidé hlasováním na podzim tohoto roku. Výsledky se dozvíme v lednu 2022. Pro nominující vítězných alejí ze všech regionů Arnika připraví dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihami o památných stromech nebo vstupenkami do botanických zahrad. Nominující celonárodní vítězky obdrží jako hlavní cenu let balonem.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy t otiž pomáhají zmírňovat následky veder a přívalových srážek. Proto Arnika vyzývá, aby veřejnost hledala nejkrásnější vznosná stromořadí, upozornila na ty, kterým hrozí zánik, a představila se ale , jež byly vysazeny ao něž se bude pečovat i v příštích mladých letech. K zapojení do ankety zve i její nový patron Prokop Pithart, a to rovnou ze své oblíbené jablo ň ové aleje. 

(hyš-ko)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Spolek Arnika