Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Alej roku Královéhradeckého kraje lze nominovat do konce října

31. 8. 2022

page.Name
Spolek Arnika pořádá letos již 20. ročník ankety Alej roku. V Královéhradeckém kraji byla zatím nominována jediná alej z celkových 26 nominací. Která z nich se stane Alejí roku zatím není známo.

Každopádně ji lze nominovat do 26. října na: www.alejroku.cz Přihlášku může do ankety zaslat kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Zatím byla v Hradeckém kraji nominována Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušce.

O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. Jako každý rok se soutěží ve dvou kategoriích o nejoblíbenější alej a nejkrásnější fotografii Loni v kraji bodovala Jílovická alej – 100 let od vzniku republiky a za celou republiku Klokotská alej .

O nejoblíbenější aleji rozhodnou lidé hlasováním na podzim tohoto roku. Výsledky se dozvíme v lednu 2022. Pro nominující vítězných alejí ze všech regionů Arnika připraví dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihami o památných stromech nebo vstupenkami do botanických zahrad. Nominující celonárodní vítězky obdrží jako hlavní cenu let balonem.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy t otiž pomáhají zmírňovat následky veder a přívalových srážek. Proto Arnika vyzývá, aby veřejnost hledala nejkrásnější vznosná stromořadí, upozornila na ty, kterým hrozí zánik, a představila se ale , jež byly vysazeny ao něž se bude pečovat i v příštích mladých letech. K zapojení do ankety zve i její nový patron Prokop Pithart, a to rovnou ze své oblíbené jablo ň ové aleje. 

(hyš-ko)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Spolek Arnika