Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Botanická senzace v Brdech, fotograf nalezl populaci bradáčku srdčitého

24. 8. 2022

page.Name
Po více než devadesáti letech objevil milovník brdských lesů a vášnivý fotograf tamní přírody Karel Hutr v Chráněné krajinné oblasti Brdy botanický skvost v mechu - orchidej bradáček srdčitý. Vodou nasycené rašeliníky vždy znamenají takovéto vzrušující lesní dobrodružství. Zádumčivé rašelinné smrčiny v Brdech dovolily tentokrát poznat skutečný botanický skvost.

V samém srdci středních Brd nalezl Karel Hutr vzácnou rostlinu ze skupiny orchidejí - bradáček srdčitý. Mezi rašeliníky se v onom kouzelném místě krčí neskutečné množství těchto orchidejí, které byly v Brdech považovány za vyhynulé. Naposledy se o nich zmiňuje Karel Domin někdy kolem roku 1930. Od té doby se jejich výskyt v Brdech nepodařilo prokázat. Až do letošního roku.

Nález této orchideje vyvolal nejen mezi botaniky velký zájem, však je tato květina známa jen z rašelinišť příhraničních hor a setkání s ním je botanickým svátkem. O to více pak uprostřed Čech. Běžnějším druhem je jeho blízký příbuzný bradáček vejčitý, jenž se v Brdech vyskytuje roztroušeně na loukách.Bradáček srdčitý je opravdu malinká rostlina a patří mezi naše nejmenší orchideje. Dorůstá jen 5 až něco málo přes 10 centimetrů, má dva lístky a drobné, nenápadné květy. Je kriticky ohroženým druhem naší květeny (C1). Nález bradáčku srdčitého v Brdech je dalším důkazem, že tato destinace je ostrovem horské přírody uprostřed Čech.

(hyš)
redakce@prirodatv.cz
Foto: brdy.nature.cz