Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Do požárem zasaženého Českého Švýcarska posílá ministryně 100 milionů

22. 8. 2022

page.Name
Při rozsáhlém požáru, který zničil rozsáhlé území Národního parku České Švýcarsko, byly vážně zasaženy i některé obce. Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR připravily speciální dotační výzvu, která pomůže správě národního parku a obcím s obnovou infrastruktury i likvidací škod a zároveň podpoří preventivní opatření, aby se na podobné katastrofy šlo lépe připravit.

Tato mimořádná 100 milionová pomoc pomůže vrátit život v postižených obcích co nejdříve do normálu a uspíší návrat turistů doposud nepřístupných míst. Škody napáchané nejrozsáhlejším požárem, který se rozhořel 24. července, jsou opravdu velké. Už při první návštěvě Českého Švýcarska jsem slíbila, že uděláme maximum a najdeme finance, abychom parku i postiženým obcím s odstraněním následků požáru pomohli. Výzvu jsme s obcemi i národním parkem intenzivně komunikovali, takže cílí opravdu tam, kde je aktuálně pomoc nejvíce potřeba,“ řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Peníze z vyhlášené výzvy pomohou obnovit komunikace, cesty, zdroje pitné vody i poškozenou odpadovou infrastrukturu, jako jsou kontejnery či sběrné nádoby. Dotace dále míří na zajištění skal, kterým v důsledku vysokých teplot způsobených požárem hrozí zřícení. Obce také mohou dát dohromady veřejně přístupná místa včetně založení nové zeleně.

Rovněž zafinancujeme odstranění požárem poškozených lesních porostů v blízkosti katastrů obcí. Obce mohou také získat peníze na likvidaci odpadu, který se nahromadil v souvislosti s požárem. Zaměříme se i na prevenci, takže obcím a městům na území národního parku poskytneme finance na preventivní opatření, konkrétně na zkapacitnění vodních nádrží, vybudování nových vodních ploch, posílení vodovodních řadů nebo osazení hydrantů. Musíme obce na podobný scénář lépe připravit, to je bez diskuze,“ uvedla ministryně.

O peníze mohou žádat všechny obce a města, která svým katastrem zasahují do území NP České Švýcarsko, dále Správa Národního parku České Švýcarsko a Ústecký kraj. Podpora bude až stoprocentní . Dotace budeme vyplácet zálohově, tedy dopředu, a poté se vyučují podle skutečných nákladů. Maximální výše podpory na jeden projekt může být až 15 milionů korun,“ sdělil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož organizace žádosti vyřizuje. „Příjem žádostí spustíme už 1. a potrvá do konce října letošního roku, nejpozději však do vyčerpávající alokace,“ dodal .

(hyš-to)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MŽP