Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Dřevostavby těží z nízké energetické náročnosti, dodržení smluvené ceny i termínů

24. 8. 2022

page.Name
Růst hypotečních sazeb v červenci letošního roku opět zrychlil. Meziročně o 8,4 procenta klesl počet stavebních povolení, orientační hodnota těchto povolení naopak vzrostla o 33,1 procenta. Jaká je současná situace v oblasti cen a dostupnosti dřeva a jiných materiálů, jak se změny cen projevují v konečných cenách pro investory? Jak si výrobci dřevostaveb poradí se současnými cenami energií a jak vidí aktuální vývoj na trhu dřevostaveb?

Podle Michala Šopíka, předsedy výkonné rady Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), majitele a jednatele společnosti VESPER FRAMES, se zdražení dřeva, které přišlo v závěru druhého čtvrtletí minulého roku, zastavilo a loňské vrcholy jsou už minulostí. Jak sdělil, další pokles současných cen však již nelze očekávat, protože obchodní marže z minulosti byly dlouhodobě neudržitelné, vliv mají a budou mít i ceny energií. Loni negativně působila také narušení dodavatelsko-odběratelského řetězce, který se sice pomalu konsoliduje, ale stav před pandemií a válkou na Ukrajině je pryč.

„Musíme si zvykat na nové standardy, kdy určité komodity nebo výrobky budou ovlivňovat termíny našich dodávek. Týká se to zejména výrobků s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou například okenní výplně a jiné komplexní komponenty. U těch se lhůta vůči minulosti prodloužila až na dvou či třínásobek. Situace je tedy složitá, ale ne neřešitelná. Nabourává nám procesy, na které jsme byli zvyklí a všem včetně klientů se líbily, ale s tím se všichni musíme vypořádat. Na druhé straně platí, že můžeme dodávky materiálů predikovat, vyrábět, dokončovat a naše stavby podle toho plánovat. Klient sice pocítí posun v termínu předání stavby ve srovnání s minulostí v řádech několika málo týdnů, ale na smluvně domluvený termín a cenu se může spolehnout,“ řekl.

Schopnost výrobců dřevostaveb garantovat termíny a ceny má velmi pozitivní odezvu v poptávce. Moderní stavařina s konsekvencemi na plánování, „kotvení“ cen a dohod je trvalou součástí DNA montovaných domů na bázi dřeva, i proto zákazníci neubývají a práce naopak přibývá. Je to dáno rovněž tím, že mezi novými klienty jsou investoři, kteří dříve byli ochotni „riskovat“ nedodržení termínu nebo jiný nedostatek ze strany dodavatelské firmy nebo developera. Členové ADMD mají pod kontrolou proces a umí zaručit kvalitu i cenu. Pokud se přesto něco v průběhu realizace mění, klient to ví včas dopředu a může na to reagovat. Přibývají také klienti z mladé generace, kteří přemýšlejí v širších souvislostech a uvědomují si, že zdroje planet nejsou nekonečné. Oceňují nejen užitné vlastnosti materiálů a konstrukcí, které firma používá,

ADMD nahrává i skutečnost, že ze dřeva se dá dnes postavit jakýkoli typ stavby, což lze vidět ve světě, kde mají čeští výrobci dřevostaveb velmi dobré jméno. Materiálově, technologicky či konstrukčně patří mezi špičku. V zahraničí staví objekty, po nichž u nás není poptávka nebo jsou s nimi často spojené předsudky a obavy z bezpečnosti nebo životnosti. Ale i v České republice se už realizují školy, školky, domovy důchodců, hotely a další typy veřejných staveb. Limitem jsou však stále maximálně čtyři nadzemní podlaží, která u dřevostaveb dovolují současné normy. Na druhé straně platí, že také v republice již není problém postavit 15 až 20 pater vysokou dřevostavbu, ale zatím tady chybí investoři, kteří by to po dodavatelích chtěli.

„Další velkou výhodou našeho oboru je fakt, že nejsme moc závislí na fosilních palivech. Energetická náročnost výroby není tak velká a při využití fotovoltaiky se ještě snižuje. My konkrétně nepotřebujeme ani kubík plynu, protože si elektřinu vyrábíme z fotovoltaických elektráren a pro vytápění využíváme odpad z dřevní hmoty, která vzniká při výrobě našich konstrukcí. Členové ADMD využívají i ekologické kotle na dřevo, někdo spaluje peletky, jiný s odpadem obchoduje, dodává jej výrobcům peletek nebo briket a na oplátku získává palivo zdarma nebo za velmi výhodnou cenu. Výroba dřevostaveb je tak nejen ekologická, ale i ekonomická,“ dodal Michal Šopík.

Tomáš Nemrava, člen výkonné rady ADMD a výkonný ředitel společnosti NEMA Dřevostavby v této souvislosti uvedl, že ceny surovin začaly postupně růst od jara loňského roku a nárůst byl poměrně velký, někdy až o 100 procent. Poté se křivka obrátila a ceny volně klesaly, nyní jsou ustálené a ve srovnání s loňským rokem o zhruba 50 procent vyšší. Problém není ani v dostupnosti dřeva, údaje jsou v řádu dvou týdnů, což bylo a je obvyklé, v tomto smyslu jsme zase zpátky v době před lednem 2021.

„Razantní navýšení cen z roku 2021 se samozřejmě projevilo i na konečné ceně domů, která vzrostla přibližně o 20 procent. Na podzim loňského roku se růst finálních cen zastavil. I když šly nahoru ceny dílčích materiálů nebo energií, jako jsou sklo, beton, cement, železo nebo plyn, díky zlevňování dřeva se nám podařilo konečné ceny pro investory stabilizovat. Stabilizace cen u dřevostaveb se ukazuje v současnosti jako jedna z dalších klíčových výhod staveb na bázi dřeva. Investoři velmi oceňují naši současnou schopnost dodržet nejen domluvený termín, ale i konečnou cenu stavby,“ vysvětlil Nemrava.

Vývoj na hypotečním trhu společně s vysokou inflací utlumí stavební trh, což je pro lidi, kteří dlouhodobě uvažují o vlastním bydlení, ideální příležitost na zahájení stavby. Dostupné jsou výrobní kapacity i řemeslníci, což v době boomu nebylo. Samozřejmě lidé na vývoj reagují a část z nich, kteří mají stavební pozemek nebo stavební projekt a mohli by stavět, čeká na pokles úroků a stavbu odkládá. Nebo podepíší smlouvu o výstavbě a pustí se do základní desky, ale další postup odloží do doby, kdy uzavřou hypoteční smlouvu za lepších než současných podmínek.

Ve střednědobém měřítku už nelze počítat s tím, že se vrátí doba domů za 2 až 2,5 milionu korun, ale domy v kategorii 4 až 5 milionů, na které střední třída dosáhne a výrobci dřevostaveb je budou umět nabídnout. Výrobcům dřevostaveb nahrává i měnící se pohled zástupců veřejného sektoru, kteří dřevostavby vnímají jako ekologické, energeticky úsporné, navíc s vysokou kvalitou vnitřního prostředí. Dřevo je ekologický a udržitelný materiál, kterého je u nás dostatek, je tedy škoda vyvážet kulatinu, když je možné u nás zpracovat, zvýšit přidanou hodnotu a využít dřevo v soukromé i veřejné výstavbě.

Dřevostavby a jejich výrobci se dokážou vypořádat i se současným vývojem na trhu s energiemi. Dřevostavby jsou nejen energeticky úsporné při svém provozu, ale maximálně vycházejí vstříc současným požadavkům na nové zdroje energie v domě a nízkou energetickou náročnost. Tady je jeden konkrétní příklad. V sousední vesnici máme jako dřevostavbu postavený bytový dům s 12 byty, které všechny dohromady ročně plynem protopí přibližně 40 tisíc korun, což vychází asi 3500 korun na jednu bytovou jednotku. Dřevostavby jsou navíc energeticky velmi úsporné i při výrobě. Ve výrobních provozech pracuje 100 lidí, ročně se vyrobí kolem 200 dřevostaveb, přitom i díky fotovoltaice na našich objektech platí měsíčně za energie po posledním zvýšení pouhých 21 tisíc korun.

Velkou předností je i schopnost stavitelů, a oceňují to čím dál více investoři z privátní i veřejné sféry, dodržet smluvené termíny a ceny stavby. Potřebný materiál je na skladě a pro realizaci v příštím roce jsou dnes schopni přesně stanovit termín a cenu dodání, tu také několik měsíců garantovat. Názory obou členů výkonné rady ADMD potvrzují, že dřevostavby a jejich výrobci sdružení v asociaci jsou i v této době plně připraveni reagovat na potřeby investorů a na výzvy, které současná doba přináší. Cenový růst surovin loni kulminoval a letos už jsou ceny jimi dodávaných staveb, nejčastěji na klíč, stabilizované.

Materiálově a kapacitně proto zvládají dodávat stavby v dohodnutých termínech a za dohodnuté ceny, rodinné domy jsou schopny dřeva postavit kromě typu staveb. Na bázi dřevostaveb dnes členové ADMD staví školy, školky, domovy důchodců, hotely a řadu jiných typů objektů. Očekávaný mírný pokles zájmu o výstavbu nových rodinných domů, způsobený například letošním růstem úroků u hypotečních úvěrů, jimž vyvažují nové zakázky z oblasti veřejného sektoru. Dřevostavby mají nízkou energetickou spotřebu a jsou velmi flexibilní v oblasti vytápění včetně OZE. S růstem cen jednotlivých energonositelů si navíc dokáže poradit i jejich energeticky úsporná výroba.

(hyš-admd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: VESPER FRAMES, NEMA Dřevostavby