Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Farma Třebešov letos sklidila plodiny v rekordním čase

29. 8. 2022

page.Name
Když zemědělci pominou poměrně překotné jaro, nejhektičtější částí zemědělského roku je měsíc srpen. V té době totiž ve velkém očekávání nové úrody probíhá největší část sklizňových prací na polích. Nejinak tomu bylo u Farmy Třebešov i v letošním roce. Sklízela se nejen řepka olejka, ale také ječmen a pšenice. Kromě žní, které jsou alfou a omegou tohoto ročního období, je srpen také měsícem, kdy farmu čekalo další zakládání nové úrody.

„Je to určitě osetí řepky olejky a s tím spojené práce na příští rok,“ uvedl hlavní agronom farmy Jiří Vrána. Ačkoli letošní letní zemědělská sezóna obecně provázela poměrně suché počasí bez větších a důležitých dešťových srážek, Rychnovsku, kde hospodaří Farma Třebešov, se ale naštěstí srážky v přiměřené míře vyskytly. „V srpnu určitě nějaké srážkové úhrny byly,“ potvrdil agronom.

Letošní žně v Třebešově jsou v této oblasti již u konce. Sklizeň byla velice dobrá a podle představ společnosti. Nyní putovala do nové posklizňové linky v Uhřínovicích na Rychnovsku. Tam probíhá její čištění, uskladnění, případně dosušení plodin. Po žních je na řadě tak zvaná podmítka, koncem srpna výsev meziplodin. „Největší zápřah nyní pro zemědělce představuje zasetí řepky, které trvá zhruba týden,“ řekl Vrána.

V měsíci září se začíná připravovat ranější pšenice, koncem toho měsíce a na začátku října je na pořadu sklizeň sóji a následovat poté bude sklizeň kukuřice. Práce, nejen v době žní, ale vlastně po celý zemědělský rok jsou konzultovány se šéfem Farmy Třebešov Liborem Burianem mladším. Jak upozornil agronom Vrána, všechny důležité kroky se v této souvislosti řeší právě s ním. V tomto roce žádné problémy nenastaly a farma nemusela řešit nějaké větší překážky. „Měli jsme dostatečné množství techniky pro sklizeň, dozrávání i sklizeň plodiny probíhala průběžně. Dopadlo to nad očekávání, letos jsme sklidili v rekordním čase a myslím si, že tak rychlou sklizeň jsme ještě neměli,“ dodal agronom.

Jako jakési díkůvzdání za úspěšnou úrodu se v Třebešově po žních v souladu s tradicí vždy na konci srpna konají každoroční dožínkové slavnosti, kde se všichni jdou a oslaví letošní sklizeň. Je již málo farem, které tuto událost slaví ve velkém duchu, kdy se slavnosti účastní většina obyvatel nejen vesnice, ale i širokého okolí.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Farma Třebešov