Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kdo letos urve titul Strom roku? Veřejnost může pomoci vybrat vítěze

28. 8. 2022

page.Name
Nadace Partnerství stejně jako v minulých letech pořádá i letos populární anketu Strom roku. Ve finále se utká dvanáctka kandidátů z osmi krajů. O vítězi 21. ročníku rozhodne veřejnost, která může hlasovat do 11. září.

Zájemci o anketu mohou své favority podpořit online na www.stromroku.cz a pomocí DMSky. Díky tomu přispějí na výsadbu nových stromů a péči o ně. Vítěz ankety se dočká nejen prestižního titulu, ale i odborného ošetření zdarma a postupu do celoevropského kola soutěže. Poslední týden hlasování bude již tradičně tajný.

Vítěz bude vyhlášen 21. září v brněnské Hvězdárně a planetáriu. Zajímavostí letošního ročníku je nezvyklá vysoká účast hrušní, do vrcholného klání se zapojí hned tři. Jedna z nich přežila i dobu uranové těžby, další střeží střepiny a pazourky z doby kamenné, třetí je spojená s Biblí kralickou.

Stromy mohou získat i čestný titul Strom hrdina. „Chceme upozorňovat nejen na staré a významné stromy, ale přilákat zájem také o ty, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je pokácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost. Proto vedle finálových příběhů naše porota vybírá a uděluje čestný titul Strom hrdina. V předchozím ročníku jsme jich ocenili pět,” uvedla Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.

Podle ní se od roku 2002 v anketě objevilo už 1608 stromů a vybralo více než tři miliony korun. „Výtěžek putuje zpět ke komunitám okolo finálových stromů a Stromů hrdinů, kteří mohou použít na nové výsadby nebo ošetření stromů, jako tomu bylo třeba v případě stoletého jilmu ve Vyškově ,“ dodala koordinátorka Stromu roku. Anketou Strom roku chce Nadace Partnerství podporovat aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy.Prohlédněte si jejich příběhy

Stromy hrdinové 2022
Stromy hrdinové 2021
Stromy hrdinové 2020
Stromy hrdinové 2019

(hyš-np)
redakce@prirodatv.cz

Foto: Nadace Partnerství, Bořivoj Hájek