Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lepicí pasti na hmyz můžou způsobit týrání drobných obratlovců, hlavně ptáků

10. 8. 2022

page.Name
Ústřední komise pro ochranu zvířat Ministerstva zemědělství (MZe) přijala stanovisko, že lepicí pasti pro hmyz musejí být použité a umístěné pouze tak, aby zabránily náhodnému přilepení se obratlovců, zejména ptáků. V opačném případě jde o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a pachateli hrozí pokuta.

V České republice se prodávají a užívají různé typy lepicích pastí, které jsou určeny k hubení hmyzu na zahradách a v sadech. V době, kdy ovoce dozrává, mají zabránit tomu, aby se hmyz dostal do korun stromů a ničil úrodu. Vzhledem k tomu, že lepové plochy nejsou nijak zabezpečeny před jinými živočichy, zůstávají však nebezpečné i pro obratlovce, zejména pro menší ptáky. Zvíře nalepené na past se nemůže hýbat a často se zraní při snaze o únik.

„I když je prodej i používání lepových pastí určených speciálně pro obratlovce v České republice zakázáno, ročně umírají desítky ptáků i malých savců. Na vině je nesprávné použití lepicích pastí určené pro hmyz, které zahrádkáři běžně na svých pozemcích využívají,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

MZe proto vydalo stanovisko, které na daný problém vyžaduje a upravuje pravidla prodeje lepicích pastí. Výrobci mají přikládat návod ke správnému použití s ​​​​varováním o negativních dopadech, aby si uživatel snížil riziko a použil správným způsobem. Pokud budete aplikovat v rozporu s návodem a způsobí utrpení zvířete, bude to rádo za týrání podle zákona na ochranu zvířat. Za týrání může právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba dostat pokutu až 3 miliony korun a fyzická osoba až 1 milion korun.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ČSOP