Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Město hodlá zlepšit kvalitu vody ve Stříbrném rybníku v Hradci Králové

26. 8. 2022

page.Name
Stříbrný rybník v areálu stejnojmenného kempu v Hradci Králové, je oblíbenou turistickou atrakcí. Bohužel voda v rybníce během letních měsíců vlivem vysokých teplot postupně ztrácí na kvalitě. Město proto zadalo zpracování hydrobiologického a hydrochemického průzkumu vody a sedimentu, který má být dokončen na podzim letošního roku.

Na tento průzkum poté naváže studie proveditelnosti, jejíž zpracování schválili v minulém týdnu radní města finanční prostředky ve výši 240 tisíc korun bez DPH. Studie by měla navrhnout varianty řešení, jak efektivně vodu vyčistit a současně, jak její dobrou kvalitu udržet dlouhodobě. Podle Alexandra Hrabálka, primátora Hradce Králové, je kvalita vody ve Stříbrném rybníku dlouhodobým problémem, jehož řešení by se díky této studii mohlo zase posunout vpřed.

„Součástí studie bude vyhodnocení množství živin, které se dostanou do rybníka, a to ve srovnání s množstvím organismů, jež tyto živiny mohou spotřebovat. Dále bychom měli odhadnout rozložení a kubaturu sedimentu, hydrobiologická a hydrochemická hodnocení a podobně. Představen bude také návrh na optimální řešení zlepšení kvality vody a udržitelnost této změny,“ vysvětlil primátor města.

Studie by měla být hotová nejpozději koncem února příštího roku. Tento dokument by v budoucnu mohl sloužit jako podklad pro potenciální přípravu žádosti o dotaci na Operační program životního prostředí z fondu Evropské unie. Jak prozradil Pavel Marek, náměstek primátora pro oblast správy majetku města a městských organizací, v oblasti Stříbrného rybníka proběhlo v minulosti několika výzkumů, které naznačily různé varianty řešení situace.

„Sami ale nedokážeme bez odborného posouzení zvolit tu nejvhodnější variantu. Uvidíme, zda nakonec bude třeba rybník odbahnit, nebo budou provedena jiná opatření. Veškeré úkony týkající se Stříbrného rybníka a okolí pochopitelně konzultujeme se zástupci správce areálu kempu, tedy společností Městské lesy Hradec Králové,“ dodal náměstek primátora.

(hyš-pv)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar