Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

13°

Svátek má

Odstranění kůrovcového dřeva omezí pohyb turistů na šumavských cestách

5. 8. 2022

page.Name
Po kůrovcové kalamitě na Šumavě je nutné urychleně zpracovat a odstranit dřevo napadené kůrovcem. Zasahovat je třeba okamžitě, aby brouk nenapadl další stromy. Protože jde v tamních lesích u Černého a Čertova jezera o turistickou oblast, Městský úřad Klatovy zakázal veřejnosti na podnět Lesů ČR vstup na cesty a do porostů, a to od 5. srpna do 30. září, vždy od pondělí do středy.

Od čtvrtka do neděle se turisté k jezerům dostanou, s výjimkou úseku Rozvodské cesty uzavřeného po celou dobu. Podle Petra Najmana, lesního správce z Železné Rudy, se kůrovec letos rojí podruhé a horké letní počasí beze srážek mu svědčí, takže napadené stromy v porostech i podél cest jsou vyhledávány, ihned zpracovávány a odváženy.

„V místě máme šest harvestorů a vyvážecích souprav, šest lesnických traktorů a na Rozvodské cestě lesní lanovku, kterou trvale využíváme. Riziko úrazu nebo střetu cyklistů s technikou je velké,“ vysvětlil důvody opatření lesní správce s tím, že návštěvníky však nechtějí o letní procházku k jezerům připravit.

„Proto se oblast neuzavírá na celé období, jak je v takových situacích obvyklé. Na čtyři dny v týdnu se přizpůsobíme a budeme pokračovat v těžbě jen v porostech, ne u cest. Tak ale prosím všechny o obezřetnost a respektování našich pokynů,“ dodal. Práce potrvají do konce září. K Černému jezeru se lidé dostanou iz jiného směru, tedy od Hamrů přes Bílou strž.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Lesy ČR