Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Pomoc s energetickou krizí: Každý si může ročně koupit až 35 kubíků dřeva

29. 8. 2022

page.Name
Lesy České republiky reagují na vzrůstající zájem o palivové dříví kvůli energetické krizi a prodávají ho veřejnosti ve všech regionech. Fyzická osoba si může ročně koupit až 35 metrů krychlových dřeva. Dostupné je dříví různé kvality i ceny.

„Se státním podnikem Lesy ČR se snažíme minimalizovat dopady energetické krize na občany. Topení dřevem není řešením pro každého, jde však o jednu z možností pro nadcházející topnou sezónu, zejména pro lidi, kteří bydlí v rodinných domech,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Lidé zatím letos koupili 28 tisíc metrů krychlových klád z lesních skladů a 191 tisíc metrů krychlových dříví v rámci tak zvané samovýroby.

Zájem je výrazně větší než v předchozích letech. „Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny. Aktuální poptávka ale výrazně převyšuje nabídku a někde, zejména v okolí velkých měst, máme i pořadníky. Záleží na regionu. Například na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kalamita, máme dříví dostatek,“ uvedl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.

Podnik na svém webu zveřejnil jména kontaktních osob, které v lesních správách i závodech vyřizují žádosti spojené s prodejem palivového dříví, ať jde o vlákninu, několikametrové klády z lesních skladů, nebo samovýrobu, tedy stromy, které lesník označí v porostu, samovýrobce je zpracuje a následně zaplatí. Více zde: Prodej dříví veřejnosti | Lesy České republiky, sp (lesycr.cz)

Podle webového ceníku se dá dřevo koupit za 100 až 3250 korun za metr krychlový. Záleží na kvalitě i způsobu prodeje. Například smrková souš o tloušťce přibližně 25 centimetrů ve výšce 1,3 metru nad zemí bude stát zhruba 115 až 160 korun včetně daně v případě, že si zájemce vytěží a z lesa odveze sám. Největší zájem je o tvrdé listnaté dříví, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát.

Podnik v souvislosti s energetickou krizí také nabídne dřevo veřejným institucím a podnikatelskému sektoru . „ Na konkrétní poptávku budeme podle našich možností reagovat na konkrétní nabídku,“ dodal Groda.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Městské lesy HK