V rezervaci skončilo natáčení rakouského dokumentu o krásách české přírody
10. 8. 2022
„Kromě samotné přírody jsou námětem také změny klimatu viděné z perspektivy zvířat,“ uvedl režisér dokumentu Michael Schlamberger. V milovické rezervaci filmaři natáčeli především atraktivní velké kopytníky, ale i řadu drobných druhů hmyzu či ptáků, kterým pastva divokých býložravců pomáhá. „Filmaře zajímal rovněž pozitivní vliv pastvy na adaptaci krajiny na klimatické změny,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
Kromě Milovic se natáčelo například v Jižních Čechách, Jeseníkách nebo v Národním parku České Švýcarsko. V příštích dnech tam bude štáb filmovat také následky ničivého požáru, jako jednoho z viditelných důsledků klimatických změn. Dokument tvůrci natáčeli zhruba dva roky. Do průběhu prací na snímku výrazně zasáhla pandemie covid-19.
Průvodcem snímku bude krkavec, který bude pozorovatelem krajiny a jejích nejkrásnějších míst. Na snímku se kromě rakouské Science Vision a ORF nabízí také Česká televize a německá stanice NDR. Členem štábu byl také přední český dokumentarista přírody Jiří Petr. Délka dokumentárního filmu bude 52 minut.
Rakouský štáb společnosti Science Vision nenatáčel letos v Milovicích jen snímek o pohádkových krásách české přírody. Pro seriál Natura Europa natáčeli dokumentaristé jeden z pěti dílů. Konkrétně epizodu věnovanou návratem zpětně šlechtěných praturů do přírody. Cyklus iniciovala francouzskou televizi Arte a podílejí se na něm například také tvůrci z Německa nebo Irska.
Nešlo přitom o první filmové a televizní dokumenty, které se v rezervaci natáčely. Vznikal zde snímek Lekce divokosti režiséra Jana Svatoše, část celovečerního přírodopisného filmu Planeta Česko Mariána Poláka, část dílu seriálu Krajinou domova Petra Krejčího nebo epizoda seriálu Češi zachraňují Zdeňka Suchého.
(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina