Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Velcí kopytníci se mohou stát levnou prevencí proti požárům v krajině

9. 8. 2022

page.Name
Se změnami klimatu bude nebezpečí požárů v krajině vzrůstat. Levnou prevencí těchto rizik se může stát pastva velkých kopytníků. Odborníci na to upozornili v souvislosti se současným požárem v Národním parku České Švýcarsko a nedávným zásahem hasičských jednotek ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku, kde hořelo koncem července.

„Postupující klimatické změny směrem k suššímu a teplejšímu počasí a současné zarůstání krajiny vytváří nebezpečnou kombinaci. Krajina se stává vlivem dlouhodobého sucha i vzrůstajícího množství paliva v podobě usychající vegetace hořlavější. Pastva velkých kopytníků je velmi účinným nástrojem k odstraňování zejména travních porostů, kterými se oheň dobře šíří. Ať už jde o plochu se starou, suchou travou, tak zvanou stařinou, nebo o křoviny,“ vysvětluje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Pastva by mohla být prevencí opakování požárů i na některých plochách Národního parku České Švýcarsko, které v minulých týdnech sežehly plameny. „Spálená místa začnou rychle zarůstat expanzivními druhy trav, jako je například třtina křovištní, která zraje v časném létě a stává se v průběhu léta v podstatě stojícím senem. Suché porosty vysokých trav jsou známé svou vysokou hořlavostí a často místy, kde se šíří požáry na velkých plochách. Velcí kopytníci by tato rizika mohli minimalizovat, jelikož právě třtina a jiné druhy vysokých trav jsou jejich hlavní potravou,“ doplnil Jirků.

Protipožární prevenci mohou velcí kopytníci zabezpečit zejména v přírodních rezervacích, ale také v bývalých i aktivních vojenských prostorech. V zahraničí zubři dlouhodobě žijí například v největším polském vojenském prostoru Drawsko v Západním Pomořansku, kteří ke svému cvičením často využívají i armády NATO. Velcí kopytníci, jako jsou zubři, divocí koně nebo zpětně šlechtění pratuři, dokážou spásat i neúživné, expanzivní druhy trav včetně mnohaleté stařiny.

S podobnými porosty si hospodářská zvířata neporadí, jelikož je spásají nerada. Na rozdíl od pastvy hospodářských zvířat pastva velkých kopytníků podporuje také vzácné druhy květin potlačováním expanzivních trav, což pro ně vytváří vhodné podmínky. Velcí kopytníci také nepotřebují ošetřování antiparazitiky, antibiotiky a další veterinární chemií, jejíž plošné užívání u hospodářských zvířat způsobuje kontaminaci krajiny toxickými látkami s řadou významných negativních důsledků.

Velcí kopytníci představovali po stovky tisíc let přirozenou ochranu krajiny před rozsáhlými požáry. Vědecké výzkumy ukázaly, že počty požárů v přírodě v minulosti výrazně vzrostly poté, co člověk velké býložravce v krajině vyhubil. „Není to nic překvapivého. Například v USA a Kanadě pochopili již před desetiletími, že nejlepší formou prevence požárů je snížení množství potenciálního paliva. Pokud je v krajině přítomen krajinotvorný fenomén v podobě velkých býložravců, který z ní odčerpává palivo v podobě suché trávy, hoří v přírodě méně. A když se tak stane, tak na menších plochách. Nejde přitom jen o spásání suché trávy, ale také o stezky vyšlapané kopytníky, které křižují krajinu a často šíření ohně zastaví,“ uvedl Jirků.

Podle Dalibora Dostála z ochranářské společnosti Česká krajina je výhodou pastvy velkých kopytníků, že v porovnání s jinými metodami péče o krajinu i protipožární prevence je velmi levná, a hlavně dlouhodobě bez funkčních potřeb dalších investic. „Preventivně totiž předchází jedné z hlavních příčin požárů, nadbytku suché bylinné biomasy v krajině. Navíc zvyšuje biologickou rozmanitost území a podporuje schopnost krajiny zadržovat vodu,“ dodal Dostál. Pastva kopytníků je součástí přírodních procesů, proto může mít místo iv velkých přísně chráněných částí národních parků a jiných chráněných území.

Současný zásah hasičů v Českém Švýcarsku bude podle odhadů stát několik milionů korun. Jde zřejmě o největší požár v historii České republiky. Také ve vojenských újezdech pravidelně hoří a škody tam dosahují milionových částek. Na Libavé hořelo ve vojenském újezdu nejen před několika dny, ale například také v roce 2019. Vědci a ochránci přírody na rostoucí riziko požárů v krajině a nutnost využít pastvu velkých kopytníků jako prevenci upozorňovali již v roce 2018.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká Krajina