Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

13°

Svátek má

Víte, co dělat, když na chovaná zvířata zaútočí velké šelmy?

17. 8. 2022

page.Name
Chráněná krajinná oblast Beskydy (CHKO) je evropsky významná lokalita velkých šelem. Žijí zde nejen rys ostrovid, ale také medvěd hnědý a vlk obecný. Tyto druhy jsou celoročně chráněné podle evropské legislativy, zákona o ochraně přírody a krajiny a podle zákona o myslivosti. Škody, které způsobí, hradí stát.

Na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy, měst Rožnov a Frenštát pod Radhoštěm je třeba nahlásit škodu do 48 hodin od jejího zjištění na pohotovostní číslo Správy CHKO Beskydy: 731 568 413. Pověření pracovníci provedou bezodkladně vyšetřování ke zjištění původce škod. Před jejich příchodem by měl poškozený udělat co nejaktuálnější fotografie škody, neměl by s mrtvými zvířaty hýbat a nalezené pobytové znaky šelmy, jako jsou stopy či trus by měl zajistit před zničením. U poškozených úlů po provedení fotodokumentace může dát včelstva dohromady.

Šelmy se rády vracejí na místo, kde byly úspěšné, proto je vhodné přemístit zbylá zvířata blíže trvale obývanému domu nebo je alespoň po několik dalších týdnů zavírat na noc do pevného přístřešku, případně do menší dvojité ohrady. Není-li možné zvířata přemístit a sehnat každou noc na malý prostor obehnaný síťovým elektrickým ohradníkem, lze je hlídat na místě přes noc ve vozidle, občas z něj vystoupit a preventivně plašit.

Doplňkově lze na odrazení šelem použít zapnuté rádio s mluveným slovem na opačné straně pastviny, případně světelné majáčky a jiné plašiče, které se používají na zabezpečení domů a majetku. Pro medvědy jsou neodolatelné úly a včelíny volně umístěné u lesa nebo uprostřed lesních porostů. Medvědí škody na včelstvech je třeba pro vyřizování náhrady rovněž nahlásit do 48 hodin od zjištění na uvedené pohotovostní číslo.

Vhodná prevence je oplocení úlů elektrickým ohradníkem do výšky zhruba 150 centimetrů od země a vzdálenosti jeden metr od úlů. Úly lze umístit také do klece alespoň jeden metr od pletiva, aby na něj medvěd nedosáhl a měla dobře vyztuženy podlahy i strop tak, aby unnesl váhu 300 kilogramů. Medvěd může totiž po kleci skákat, líbit se spojovat a podobně. 

(hyš-chkob)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Beskydy