Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Začala příprava přeshraničního projektu česko - saského lesoparku a singletrailů

29. 9. 2022

page.Name
Prohlášení o záměru rozvoje přeshraničního lesoparku s trasami pro horská kola mezi severočeskou Dolní Poustevnou a saskými městy Sebnitz a Neustadt podepsalo v pátek 23. září pět partnerů, mezi nimi i Lesy České republiky (ČR). Začala tak příprava projektu, s jehož dokončením se počítá v roce 2025.

Zážitková zóna pro aktivní odpočinek v přírodě s trasami pro horská kola vznikne v okolí národních parků Saské a České Švýcarsko. Záměr zahrnuje 14 kilometrů čtverečních mezi městy Dolní Poustevna, Sebnitz a Neustadt, která jsou spolu se Saskými státními lesy a Lesy ČR partnery projektu.

Města plánují vybudovat a provozovat MTB destinaci s až 50 kilometry přeshraničních singletrailů určených pro začátečníky až pokročilé. Na okruzích se třemi vstupy vzniknou směrové jednostopé trati se stoupáním i sjezdy, některé z nich propojí lesní cesty. Projekt se bude realizovat ve fázích.

Letošní rok patří plánování a příprava rozpočtu. V příštím roce dojde na územní i správní schvalování. S budováním stezek se podle všeho začne v roce 2024 av roce 2025 by měla lesopark se singletraily začít využívat veřejnost. Podle Dalibora Šafaříka, ekonomického ředitele Lesů ČR, je tento projekt významný pro rozvoj celého příhraničního regionu.

Proto, stejně jako Saské státní lesy, umožníme partnerským městům realizovat projekt na našich pozemcích. Používání stezek ale podmíníme veřejnoprávními povoleními platnými od 1. dubna do 31. října a jen během dne, abychom minimalizovali vliv aktivit na lesní prostředí i naše hospodaření,“ řekl ekonomický ředitel.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR