Středa

31. května 2023

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Začátek školního roku zavede zájemce do světa netopýrů

24. 8. 2022

page.Name
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), Správa Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, pořádá první zářijový víkend dvě netopýří noci. Lidé v Karlovarském kraji mají možnost se naživo setkat s netopýry v pátek 2. září u dolu Jeroným, nebo v sobotu 3. září v Kynšperku, kde je připraven i bohatý program.

Jak si s dětmi zpestřit začátek nového školního roku? Nejlépe v přírodě s tajemnými nočními tvory, jež se na konci léta slétají při tak zvaném swarmingu, neboli „rojení“, a my je tak můžeme nejsnáze pozorovat. Pokud vás netopýři fascinují nebo jste třeba jen zvědaví, máte při netopýří noci skvělou příležitost, jak se o nich něco dozvědět a prohlédnout si je pěkně zblízka. Tito unikátní živočichové ukrývající se přes den na různých nenápadných místech, se stanou nápadnými náhle večer, když vyletí ven lovit,” zve na netopýří noci hlavní pořadatel Přemysl Tájek z AOPK ČR, Správa CHKO Slavkovský les.

V pátek od 20 hodin se koná první netopýří noc u dolu Jeroným. Akce je součástí pravidelného monitoringu počtu zdejších populací netopýrů, protože tento středověký důl patří k významným netopýřím zimovištím v Karlovarském kraji. „Před odchytem do sítí, který začíná až po setmění, je pro návštěvníky akce připravena přednáška a malá výstava o životě netopýrů. Teprve později v noci lze očekávat ukázky a kroužkování živých netopýrů zdejší lokality. Akce je tedy pro malé děti méně vhodná, ale spíše pro starší a dospělé s větší výdrží do noci,“ vysvětluje Přemysl Tájek.

Dorazit k dolu Jeroným je však možné už během dne. Při komentované prohlídce je připravena návštěva podzemí jedinečného středověkého důlního díla, kde netopýři spí. „Prohlídky s průvodcem pořádáme po 10 osobách maximálně do 17.30 hodin, pak již musíme netopýrům nechat klid, aby se jim chtělo ze štoly vyletět,“ uvedl Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, který je zde tradičně spolupořadatelem této akce. Důl Jeroným leží nedaleko silnice mezi Krásnem a Podstráním na Sokolovsku. Přímo u něj lze parkovat na parkovišti. V případě příznivého počasí na odchyt bude monitoring probíhat do brzkých ranních hodin. S sebou je vhodná příruční svítilna a teplé oblečení.

Naopak pestrý netopýří program pro dospělé i pro menší děti je připraven v sobotu od 19. hodiny v Kynšperku nad Ohří v pivovaru a okolí řeky Ohře. „Jsme rádi, že se nám podařilo spojit síly a mohli jsme tak rozšířit nabídku programu sobotní netopýří noci. Dobré zázemí pro akci nám poskytne Kynšperský pivovar,“ řekla Eva Řezníčková, předsedkyně místní základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kynšpersko, která akci spolupořádá.

Program přiblížila Jana Rolková, jedna z organizátorek z AOPK ČR, Správa CHKO Slavkovský les. „Od 19. hodiny jsou pro děti připraveny netopýří hry a soutěže o netopýří ceny, dospělí mohou zatím shlédnout film o netopýrech s unikátními záběry z jejich života, prohlédnout si několik výstav o netopýrech, kouknout na ukázku netopýřích budek nebo si koupit výrobek s netopýří tematikou. Při přednášce plné atraktivních snímků zachycujících neobyčejný život netopýrů ukážeme jejich význam pro nás, jejich lidské sousedy.“

Po soumraku se účastníci krátce projdou kolem řeky se speciálním ultrazvukovým detektorem, který jim umožní nahlédnout do světa neslyšitelných netopýřích signálů. „Největším lákadlem jsou však bezpochyby živí netopýři. Budou k vidění i letos. Zhruba po 21. hodině už očekáváme ukázky prvních odchycených netopýrů ze sítí přímo od řeky. Netopýři zde nad vodou a jejím okolím loví,“ potvrzuje Tájek. „Parkovat lze na parkovišti před pivovarem. Rozhodně si nezapomeňte vzít s sebou baterku a teplé oblečení,“ dodala Řezníčková.

(hyš-pt) 
redakce@prirodatv.cz

Foto: SCHKO Slavkovský les