Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Země živitelka: V zemědělství půjde o udržitelnost a šetrnost v krajině

25. 8. 2022

page.Name
Přes 600 vystavovatelů se účastní mezinárodního agrosalonu Země živitelka, který se letos koná s podtitulem Budoucnost české krajiny. Jeho 48. ročník dnes na Výstavišti v Českých Budějovicích společně s vedoucími představiteli České republiky zahájil ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Země živitelka je největší výstavou zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory nejen v České republice, ale i na Slovensku. Potrvá do 30. srpna.

Ministr zemědělství označil českobudějovický agrosalon za jednu z nejdůležitějších akcí, kde se může veřejnost seznámit s výbornou prací českých i moravských zemědělců a potravinářů. V této souvislosti poděkoval zemědělcům a potravinářům za to, že i přes složitou situaci, se kterou se v posledních měsících musí celá společnost vyrovnávat, máme každý den co jíst.

Vím, že to není jednoduché, někdy možná máme odlišné názory a řešení, ale věřím, že cíl máme všichni společný. Tématem letošní Země živitelky je Budoucnost české krajiny. V českém zemědělství v následujících letech půjde o udržitelnost a šetrnost v krajině. Proto je naším cílem vytvářet zemědělcům a potravinářům takové podmínky a programy, abychom všichni společně poskytovali rozvoj do budoucna,“ řekl ministr zemědělství.

V rámci předsednictví Evropské unie, kterému je věnována jedna z expozic, Nekula uvedl, že se ho Česká republika ujala ve velmi složité době, proto má velkou zodpovědnost za její budoucnost. I v českém zemědělství se však musíme dívat dopředu. Ano, máme řadu aktuálních problémů, které řešíme, ale bylo by krátkozraké rezignovat na dlouhodobé výzvy, které před námi stojí. O to rychleji by nás totiž dohnaly,“ sdělil.

Na výstavě Země živitelka se ministr mimo jiné setká se zástupci zemědělských a potravinářských organizací, zúčastní se jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory ČR a v sobotu zahájí Národní dožínky. Ve stánku Ministerstva zemědělství (MZe) o rozloze 150 metrů čtverečních, v Pavilonu T1 se mohou návštěvníci seznámit s prací například Odboru rostlinných komodit, Odboru živočišných komodit včetně Oddělení ochrany zvířat, Odboru environmentálního a ekologického zemědělství, Odboru bezpečnosti potravin, Odboru precizního zemědělství, výzkumu a vzdělávání a Sekce lesního hospodářství.

Získávají zde také informace o podpoře Programu rozvoje venkova. Na veletrhu se představují i ​​​​​​​​​​organizace podřízené MZe, například Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a Ústav zemědělské ekonomiky a informací. Zástupci těchto organizací poskytují informace veřejnosti včetně informačních materiálů, ÚKZUZ a poradenství v ochraně rostlin a prezentaci chorob a škůdců.

Své expozice má na výstavě Státní zemědělský intervenční fond (Klasa, Regionální potravina) a představit se také Celostátní síť pro venkov. Odpoledne předá ministr Zdeněk Nekula Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky za rok 2022 a Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2022.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Výstaviště České Budějovice