Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Aktuální hydrologická situace v povodí Odry je dobrá

24. 2. 2022

page.Name
Situace na vodních tocích je ovlivněna odtáváním sněhové pokrývky ze středních i vysokých poloh a rovněž vysokým úhrnem srážek v horských oblastech Jeseníků a Beskyd. Srážkové úhrny se za poslední týden pohybovaly na většině území ve správě státního podniku Povodí Odry do 10 milimetrů, v horských oblastech Jeseníků a Beskyd do 50 milimetrů, ojediněle i vyšší.

Srážky vypadávaly především ve vyšších polohách v průběhu celého týdne. V pondělí 21. února leželo v Jeseníkách a v Beskydech do 95 centimetrů sněhu. Celkově se však v průběhu uplynulého týdne sněhová pokrývka v horských oblastech snížila. Ve srovnání s průměrnými zásobami sněhu v tomto období v letech 1970 až 2021 jsou zásoby sněhu ve výši 44 procent dlouhodobého průměru.

Průtoky na tocích se pohybují většinou na úrovni od 30 do 270 denních vod, což můžeme hodnotit jako mírně zvýšené nebo průměrné. Všechny významné vodní nádrže státního podniku Povodí Odry mají vysoký stupeň naplnění 90 až 100 procent zásobního objemu. Výjimkou je Morávka, kde probíhá rekonstrukce a hladina v nádrži je řízeně snížená o dva metry.Situace ve všech nádržích je průběžně monitorována a vyhodnocována. Vzhledem k nižším zásobám sněhu v horských oblastech a postupnému odtahování se vodohospodáři snaží zachytit maximum vody v nádržích, které budou využity v letním období.

(hyš-šv)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Povodí Odry