Odešel vědec a pedagog Jan Jeník, svůj život zasvětil Krkonoším
17. 2. 2022
„Vědeckou dráhu započal v polovině minulého století v Krkonoších, kterým se po řadu desetiletí intenzivně věnoval. Kromě toho ale profesor Jeník prožil nesmírně rušný život vědce a příkladného vyslance české vědy ve světě. Působil na řadě univerzit, inicioval složitá diplomatická jednání na odborných fórech, byl činný ve světových ochranářských organizacích a komisích. Neúnavně prezentoval přírodní bohatství Česka v nejrůznějších publikacích a na vědeckých konferencích a sympoziích,“ přiblížil tuto osobnost mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Jeník v roce 1993 získal prestižní Cenu sultána Kábúse, kterou UNESCO uděluje za mimořádný celoživotní přínos ochraně životního prostředí. Velké uznání si vydobyl poznatky z temperátních a tropických lesů, z afrických savan či výzkumem světových mokřadů. Později byl jedním z iniciátorů pracovní skupiny, která na sklonku minulého století formulovala představy a procesy, které se v Krkonoších odehrávaly a stále probíhají.
„Termín krkonošská arkto-alpínská tundra je vedle teorie anemo-orografických systémů jedním z Jeníkových životních milníků. V roce 1964 založil vědecký sborník Opera Corcontica – Krkonošské práce , v němž jsou každoročně publikovány nejnovější poznatky o Krkonoších. Sám patří k autorským stálicím tohoto periodika, jak svědčí 23 autorských či spoluautorských článků a sdělení. Později byl Jeník také u zrodu dalšího regionálního vědeckého periodika Silva Gabreta , kde se soustředí poznatky z výzkumu Šumavy a okolí,“ dodal mluvčí . Profesor Jan Jeník získal za svůj přínos Krkonoším v roce 2015 Cenu ředitele Správy KRNAP.
(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP