Péče o krajinu je samozřejmost, ne výsada. Soutěž pro zemědělce vyhlášena
7. 2. 2022
Do klání se mohou prostřednictvím krajské územní organizace ZSČR přihlásit fyzické i právnické osoba, které hospodaří konvenčním způsobem, a jejíž příjmy jsou převážně tvořeny z produkce zemědělských komodit, případně jejich dalšího zpracování. Podmínkou účasti v soutěži je, že v posledních třech letech u účastníka nebylo zjištěno vážné porušení standardů Dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy. Podnik se k účasti může přihlásit nejdříve po třech letech od posledního přihlášení. Podmínkou účasti v soutěži je splnění zásadních podmínek Hodnocení udržitelnosti farmy SAI.
„Zájmem každého produkčního zemědělce je udržet svůj základní výrobní prostředek, půdu a své okolí v co nejlepší kondici. Jen udržitelný způsob hospodaření zajistí dlouhodobé fungování každého zemědělského podniku. Každý zemědělec považuje veškeré aktivity směřující k udržitelnosti za samozřejmé a mnohdy si ani neuvědomuje, že pro přírodu dělá vlastně něco navíc,“ vysvětluje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Hodnotit se bude pět hlavních a čtyři vedlejší kritéria. Na základě výsledků a po osobní kontrole u zemědělců budou na podzim letošního roku vyhlášeni vítězové soutěže. K hlavním kritériím patří kvalita osevního postupu, použití vhodných technologií práce na půdě, bilance organické hmoty a živin v půdě, metody signalizace výskytu škodlivých organismů a způsoby ochrany rostli a tvorba a údržba krajinných prvků. Na tvorbě pravidel a metodiky hodnocení se kromě ZSČR podíleli i zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí, Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, Výzkumného ústavu rostlinné výroby a České zemědělské univerzity.
Při hodnocení bude kladen důraz na tolerantnost produkčního zemědělství k žádoucím úpravám a ochota konvenčního zemědělství přijmout určitá opatření při klasickém hospodaření. Preferováno je proto současné provozování produkční zemědělské výroby a péče o stávající prvky ekologické mikrostruktury zemědělské krajiny.
Všechna realizovaná opatření musí splňovat kritéria efektivity, ekonomiky a pozitivního ekologického dopadu na životní prostředí. „V zemědělství ani v ochraně životního prostředí neexistují jednoduchá řešení, která nám jsou někdy nabízena. Vždy o komplex opatření, jejichž cílem je zajistit dostatek potravin a minimalizovat dopad na okolní prostředí,“ dodal Martin Pýcha.
(hyš-mp)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Zemědělství žije