Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Pomůžeme lidem prchajícím před válkou, zemědělství a potravinářství zvládáme

28. 2. 2022

page.Name
Pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, připravenost sektoru na dopady konfliktu i plynulost výroby a zásobování obyvatel potravinami. Tato a další témata řešil dnes ráno krizový štáb Ministerstva zemědělství (MZe), které také spustí webovou stránku o možnostech pracovního uplatnění v zemědělství, potravinářství a lesnictví. Využít ji mohou i firmy nabízející práci válečným uprchlíkům z Ukrajiny.

„Chci vyjádřit plnou podporu lidem na Ukrajině, stojíme za jejími občany a jsme připraveni jim maximálně pomoci. Kromě přímé pomoci na místě, kterou koordinujeme v rámci vlády, ale samozřejmě řešíme i možné dopady v České republice. Musíme být připraveni také na vývoj v dalších týdnech. Je důležité mít zajištěnou plynulou produkci a distribuci potravin,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Ministerstvo proto monitoruje aktuální situaci v sektoru av případě problémů je připraveno je řešit. Pracovníci MZe jsou v kontaktu se zemědělskými i potravinářskými svazy, jednotlivé firmy také prostřednictvím těchto svazů mohou Ministerstvu předat nabídky zaměstnání pro lidi, kteří před válečným konfliktem na Ukrajině utíkají. Řada firem je rovněž citlivý lidem i ubytování. Kapacity ubytování prověřuje MZe iu podřízených organizací.

„Pomoc uprchlíkům není jen poskytnutí azylu a zabezpečení základních životních potřeb. Nikdo z nás nyní neví, jak dlouho může situace trvat, proto je třeba těmto lidem poslat i práci. Nikdo nechce být závislý pouze na pomoci druhých, zajištění práce znamená zajištění alespoň nějaké jistoty v zoufalé situaci, do které se tito lidé dostali,“ uvedl ministr.

Na webu MZe bude spuštěna specializovaná stránka, kde lidé najdou základní informace k možnostem uplatnění v zemědělství, potravinářství i lesnictví. Firmy, které budou moci lidem z Ukrajiny práci, zde najdou důležitá sdělení a kontakty. Pracovníci MZe jsou připraveni pomoci oběma stranám s propojením či řízením administrativy. Potřebné údaje budou k dispozici také v krajinštině a budou průběžně aktualizovány.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MZe