Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Rozpočet na zemědělství bude 58,6 miliardy, ministerstvo uspoří

10. 2. 2022

page.Name
Ministerstvo zemědělství (MZe) bude mít letos k dispozici 58,6 miliardy korun na podporu zemědělského resortu. V této souvislosti uspoří 3,5 miliardy korun. Škrty však neovlivní celkovou činnost rezortu MZe a nedotknou se zemědělských národní dotací, které budou v plné výši pěti miliard korun. Rozpočet schválila vláda.

Důležitá zpráva pro naše zemědělce je, že úspory letošního rozpočtu se nedotknou národních zemědělských dotací, které chceme směřovat zejména do sektorů čelících krizi, jako je například chov prasat. Podstatné škrty jsme nedělali ani v oblasti vody a lesnictví a výzkumu. Ušetřili jsme primárně na provozních výdajích,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Peníze na vodní a lesní hospodářství jsou nezbytné s ohledem na klimatickou změnu a zlepšení stavu krajiny a přírody. Výzkumná činnost je důležitá pro rozvoj a modernizaci rezortu. Škrty neovlivní jeho celkovou činnost. MZe sníží prostředky na spolufinancování Programu rozvoje venkova o 1,6 miliardy korun, což však neomezí celkovou podporu, protože k této položce má rezort dostatečné zdroje z roku 2021.

Podobně úspora na vodní hospodářství o 0,2 miliardy korun se pokryje ze zůstatku převedeného z minulého roku. Stejná situace je v případě škrtů v lesním hospodářství o 0,3 miliardy korun. Převod z minulého roku poskytne výplatu všech peněz včetně výdajů na kompenzaci za škody způsobené kůrovcem.

MZe rovněž počítá s úsporou na platech zaměstnanců a provozních výdajích podřízených organizací, což představuje celkem 1,4 miliardy korun. Zemědělský rozpočet se skládá z národních zdrojů ve výši 21,9 miliardy, sníženo z 25,4 miliardy korun az evropských zdrojů ve výši 36,7 miliardy korun.

Vojtěch Bílý
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MZe