Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Strážci absolvovali školení sebeobrany kvůli agresivním návštěvníkům Krkonoš

19. 2. 2022

page.Name
Zvýšení bezpečnosti stráže přírody, schopnosti deeskalace hrozícího konfliktu a kompetence eliminovat případného agresivního útočníka je cílem cyklu seminářů o umění sebeobrany, který pro strážce připravila Správa Krkonošského národního parku společně se zástupci České Krav Maga Asociace (ČKMA). Strážci včera absolvovali první výcvik ve známém izraelském sebeobranném a taktickém systému.

„Brutální útok na stráž přírody v Národním parku Šumava představuje špičku ledovce narůstající agresivity některých přestupců, s níž se v terénu setkáváme. Naše strážce postupně vybavujeme osobními kamerami a sebeobrannými prostředky. Výcvik systému Krav Maga je součástí snahy zvýšit jejich kompetence ve zvládání možných konfliktních situací,“ řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Stráž přírody je při výkonu služby úřední osobou a útok na ni je ohodnocen vyšší trestní sazbou. To však podle ředitele ne vždy agresora odradí. Strážci mají povinnost zasahovat v situacích, kdy návštěvníci Krkonoš porušují pravidla platná pro Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo. „Bohužel jsou často terčem verbálních útoků ze strany lidí, kteří porušují zákony, nebo návštěvní řád národního parku a jsou na to našimi strážci upozorněni,“ doplnil Böhnisch.

Již v minulosti byli krkonošští strážci napadeni také fyzicky. Známý je případ z doby před 18. lety, kdy řidič skútru porazil stráž přírody, nebo loňský incident, při němž řidič skútru úderem pěstí napadl službu konajícího strážce. Proškolením v Krav Maga získají strážci dovednosti, jak zvýšit úroveň své bezpečnosti, jak poznat, kdo proti nim stojí a jaké má úmysly, jak hrozící konflikt vyřešit bez fyzického zákroku a jak se bránit útoku, pokud snahy o deeskalaci situace selžou.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP