Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Zemědělští výzkumníci a výzkumnice se utkají o Ceny ministra zemědělství

19. 2. 2022

page.Name
Ministerstvo zemědělství (MZe) začalo včera přijímat projekty, které se chtějí ucházet o Ceny ministra zemědělství pro nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje i Ceny ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce.

Přihlášený projekt může soutěžit s výzkumy souvisejícími například s dlouhodobým ukládáním uhlíku v zemědělské půdě, prevencí kůrovcových kalamit, ochranou zemědělské půdy před erozí, zaváděním precizního zemědělství do praxe nebo snižováním emisí metanu v chovech hospodářských zvířat. Přihlášky se přijímají do 14. března s tím, že výsledky budou vyhlášeny 25. srpna na výstavě Země živitelka.

Odměna za první místo je 100 tisíc korun, projekty na druhém a třetím místě získají 80 a 60 tisíc korun. Zúčastnit se mohou vědkyně a vědci z vysokých škol, výzkumných ústavů a ústavů akademie věd. Předložené návrhy budou hodnoceny podle originality výsledku, uplatnitelnosti a aktuálnosti řešeného tématu.

Ceny ministra zemědělství se každoročně udělují za nejlepší výsledky ve výzkumu financovanému ze zdrojů MZe. Podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého je potřeba podporovat aktivity vědeckých pracovníků, které mají významný přínos pro české zemědělství, potravinářství, lesnictví a vodní hospodářství. Soutěž pro mladé vědce a vědkyně je určena pro badatele mladší 35 let.

„Zemědělský výzkum je klíčová oblast našeho rezortu, pokud chceme, aby zemědělství bylo moderní a dokázalo reagovat na měnící se klimatické i demografické změny. Právě proto chci udržet podporu výzkumu na vysoké úrovni, patří k mým prioritám,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: mze