Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Adopcí mělnických stromů zájemci pomohli s rozšířením zeleně ve městě

27. 9. 2022

Adopcí mělnických stromů zájemci pomohli s rozšířením zeleně ve městě 10 snímků
Jednou z nejkouzelnějších přírodních lokalit města Mělníka je nepochybně Polabí. Tato oblast, kterou návštěvníci města i přespolní v hojném počtu využívají k procházkách, leží nad soutokem řek Labe a Vltavy, s výhledem na zdymadlo z roku 1905 v nedalekém Hoříně, které je technickou památkou, i na výrazný vrch Říp ve směru k mělnickému zámku.

Tyto turistické zajímavosti doplňuje ještě jedna, která je zaměřena na přírodu a životní prostředí. Součástí Polabí je totiž kromě jiných dřevin ještě alej desítek mladých stromů, z nichž část je přímo osazena pamětní tabulkou se jménem dárce. Už v roce 2019 na Mělníku vypukla akce nazvaná Adoptuj mělnický strom, kterou zorganizovalo město společně s občanským sdružením PUNK (park – ulice – náměstí – krajina).

Tato událost se setkala s velkým ohlasem veřejnosti a už krátce po jejím vyhlášení bylo obyvateli adoptováno 30 stromů za symbolickou částku tisíc korun s tím, že dárce obdržel certifikát o adopci stromu, děkovný dopis a jak už bylo uvedeno, u stromu byla osazena pamětní tabulka s jeho jménem. Tato událost pokračovala i v následujícím roce.

Postupně byly na různých místech kromě parku Na Polabí také v ulicích Macharova, Pražská, Kpt. Jaroše, Nemocniční, Havlíčkova, Wolkerova, v Jungmannových sadech, v parku u Evangelického kostela, u Základní školy Matiegky či na Chloumku vysazeny a adoptovány lípy srdčité, lísky turecké, dub zimní i letní, jírovec maďal, katalpa nádherná, platan javorolistý, trnovník akát nebo třešeň ptačí. Do adopce se kromě občanů mohly aktivně zapojit i školy, instituce či firmy.

Pro rok 2020 bylo rozhodnuto učinit změnu v možné částce za adopci stromu. Protože finanční náklady na vysazení jednoho stromu činí 5000 korun, bylo stanoveno rozmezí pro finanční dar za adopci stromu 1000 až 5000 korun. Záleželo pak na každém zájemci, jak vysokou částkou se rozhodne přispět a podpořit tento projekt. A jak dnes v roce 2022 vnímají projekt spojený s adopcí stromů návštěvníci procházející Polabím?

„Myslím si, že zeleně není nikdy dost. Kdo se trochu zajímá o aktuální klimatické změny, ví, o čem mluvím,“ řekl nám Jiří Konopásek, návštěvník Mělníka, který na soutok dorazil z nedalekých Litoměřic. Také Adéla Vránová z Prahy je Polabím a jeho zelení nadšená. „Jezdím do města za kamarádkou a tuto lokalitu si nikdy nenechám ujít, když kráčím cestou k zámku. Cítím se tady obklopená zelení velmi dobře. Klidně bych si taky nějaký strom adoptovala,“ uvedla Adéla.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar