Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Arboretum Žampach návštěvníky okouzlí svou přírodní krásou

7. 9. 2022

page.Name
Kdo má rád přírodu, dřeviny, určitě by měl navštívit arboretum Žampach, které leží nedaleko města Žamberk ve východních Čechách. Je součástí zámeckých parků, jež jsou v celkové výměře více než čtyř hektarů plochy členěny na horní a dolní část a park ve vnitřním zámeckém areálu.

V areálu v horním zámeckém parku je pro návštěvníky připraven tabulkový informační systém, jehož cílem je poskytnout základní informace o stromech a keřích zastoupených v parkové výsadbě. Arboretum Žampach patří mezi všeobecná arboreta, ale zahrnuje také významnější tematické sbírky některých rodů dřevin, jako například borovice, jedle, dub, magnolie, buk, smrk, bříza a jasan.

Zámecké parky jsou státem chráněnou kulturní památkou. Arboretum Žampach je členem Unie botanických zahrad ČR. Cesty v dolním parku jsou bezbariérové, terén je pokryt zámkovou dlažbou nebo asfaltovou cestou, která je dostatečně široká. Obecně je však doporučeno, aby osoby se ZTP navštěvovaly arboretum za doprovodu asistenta, terény v horním parku jsou hůře sjízdné a dostupné. Pokud je vám tedy příroda blízká, vydejte se na výlet do Žampachu.

(hyš-až)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Arboretum Žampach