Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Bylinková zahrada na Kuksu, barevná paleta překypující vůněmi

6. 9. 2022

Bylinková zahrada na Kuksu, barevná paleta překypující vůněmi 33 snímků
Areál hospitalu Kuks, jemuž vévodí monumentální kostel Nejsvětější Trojice, patří nepochybně mezi nejvýznamnější a nejkrásnější památky v zemi a zároveň je barokním skvostem se sochami Matyáše Bernarda Brauna. Tento magický prostor za hospitalem doplňuje volně přístupná bylinková zahrada, jež vznikla již na počátku 18. století.

Obnovena byla znovu v letech 2013 až 2015 podle architektonického řešení Přemysla a Kamila Křejčiříkových, kdy celý areál prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Tento přírodní skvost, který je zároveň oázou klidu, chloubou a ozdobou, je i na konci léta velmi působivým místem plným rozkvetlých květin. V současné době je zde dvanáct ze šestnácti čtverců osázeno mnoha druhy různých bylin a léčivek, což čítá dohromady 144 záhonů.

Zahrada je skutečnou pastvou pro oči a spolehlivě svou výraznou vůní rozvibruje chřípí početných návštěvníků. Jak nám už před časem sdělil botanik a správce zahrady Jan Pirner, snahou je připomenout dávnou historii zahrady s jejími bylinkami pro zdejší lékárnu. „Proto zde byla založena spíše ukázková než produkční bylinková zahrada doplněná ovocnými sady,“ řekl. Vysazeny tady byly tedy nejen bylinky do kuchyně či lékárny, ale také květiny a zelenina, jak je patrné i v těchto dnech.

„Zahrada je vytvořená tak, aby navozovala relaxační, meditační a okrasnou atmosféru. V průběhu roku se mění před očima barevně i vůní, což zajišťují citlivě kombinované záhony. Návštěvník si může mezi ně sednout na lavičky, kochat se pohledem na krásu rostlin a nasávat vůni,“ uvedl správce. Příchozí mohou obdivovat klasické byliny, jako jsou máta, meduňka, heřmánek, topolovka, slézová růže, přes méně tradiční, mezi něž patří například medvědice lékařská nebo klanopraška čínská.

V záhonech jsou také ale rostliny ze subtropů a tropů – aloe vera nebo kalisie voňavá. „Svou silnou vůní bezkonkurenčně lákají růže, levandule a šalvěj. Specialitou jsou pak rostliny, které lze ochutnat. Čechřice vonná s nasládlou chutí podobnou lékořici, nebo stévie sladká, šalvěj ananasová, která se používá do nápojů,“ vyjmenoval Pirner. Zahradníci dbají rovněž na to, aby byla zachována barevnost.

Tu zaručuje výsadba heřmánku, měsíčku a chrpy, rostlin, jež přitahují pozornost právě barevností a působí velmi harmonicky. V kombinaci s vyššími rostlinami, topolovkou, řepíkem, slézovou růží, diviznou, slunečnicí či arónií je to báječná podívaná. V zahradě nechybí jedovaté rostliny rulík, blín, durman, skočec obecný, mandragora lékařská, které jsou speciálně označené.

„Na bylinkovou zahradu máme velmi pozitivní ohlasy jak od běžných návštěvníků, tak i od zahrádkářů. Ti se často diví, že za perlami jezdí po světě, a přitom je mají doma, dokonce na Kuksu,“ dodal správce zahrady. Bylinková zahrada je otevřena každý den za rozbřesku a zavírá se západem slunce. Přitahuje velkou pozornost, jak jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit.

„O Kuksu s jeho zahradou jsme slyšeli už několik let, ale zatím se nám nepodařilo najít si čas a podívat se na tento unikát. Teď se nám to konečně podařilo a musím říci, že je to neskutečná nádhera. Zahrada doplněná historickým sochami nás uhranula a budeme ji všude doporučovat,“ prozradil nadšeně Raymond Hirscher, který do barokního areálu dorazil se svou rodinou z německého města Würzburg.

Také Alena Kvíčalová z Pardubic na bylinkovou zahradu nedá dopustit a vrací se tam od jara do podzimu. „S manželem naložíme kola na auto a vyrážíme do přírody, kterou milujeme. Kuks je naše pravidelná zastávka nejen kvůli úžasným památkám, ale také zahradě. Sama pěstuji bylinky, tak je pro mě toto místo velkou inspirací. Jsem hrdá na to, že něco tak krásného je právě ve východních Čechách odkud pocházím,“ nechala slyšet nadšená návštěvnice zahrady.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar